
Dosedanji direktor in umetniški vodja celjskega gledališča Miha Golob je v sredo objavil novo pismo za medije in javnost, v katerem je natančneje pojasnil svoje pomisleke ob imenovanju nove direktorice Kim Komljanec. Golob je v pismu med drugim obsodil zaposlovanje v javnem zavodu po osebnih dogovorih in je vprašal, zakaj naj bi bil njegov program slabši od programa izbrane kandidatke. Obenem je župana Matijo Kovača obsodil, da namesto odgovorov nadaljuje diskreditacijo in javno blatenje njegovega imena.
Povsem drugi razlogi za menjavo
Po tem ostrem pismu se sta se oglasili še sindikalni enoti celjskega gledališča Sviz in Glosa oziroma v njunem imenu Tatjana Doma in Rastko Krošl. Predstavniki sindikalnih enot sicer pritrjujejo oceni Mihe Goloba, da je v svojem mandatu dosegel dobre rezultate, uspešen program, gledališče pa je napredovalo. "G. Golobu nikakor ne gre očitati umetniške vizije, nasprotno, tako stroka kot občinstvo sta enotna v mnenju, da je za časa njegovega direktorovanja SLG Celje naredilo velik preskok."
Njihovo mnenje je, da je Miha Golob mandat izgubil iz popolnoma drugih razlogov. Kot so zapisali v pismu, je Golob konflikta oseba, kar lahko potrdijo tako zaposleni kot zunanji sodelavci. "Pogosto komunicira v povišanem tonu, sogovornike pa diskreditira in ponižuje." Znan je tudi po tem, da je nedosegljiv in neodziven, pogosto tudi v kritičnih trenutkih delovnega procesa. "Na službene maile ne odpisuje tudi po več tednov, zaradi česar pogosto trpita organizacija v gledališču in dogovarjanje z zunanjimi sodelavci."
Funkcija direktorja institucije od posameznika zahteva veliko več
Kot so zapisali, so zaposleni zato v veliki meri nehali komunicirati z njim, zaradi česar je dialog v gledališču popolnoma odsoten. Obtožujejo ga revanšističnega pristopa, nekonstruktivnosti in izogibanja prevzemanju odgovornosti. "Kadar do njega pristopimo s težavami, je njegov najpogostejši odziv: 'To ni moj problem.'" Na sestankih naj bi zaposlenim grozil s sodiščem, goste in zunanje sodelavce pa podplačuje kljub uredbi o minimalnem plačilu samozaposlenih v kulturi.
Trinajst zaposlenih že zapustilo gledališče
Sindikalni enoti Sviz in Glosa sta te težave večkrat izpostavili tudi na seji sveta gledališča, "vendar so naše pripombe naletele na gluha ušesa, zaradi česar smo izredno zaskrbljeni". Obtožbe na račun celjskega župana označujejo za neutemeljene. Menijo, da odnosi v gledališču nikakor niso katastrofalni, nesprejemljiv pa je predvsem odnos direktorja do zaposlenih, zaradi česar je "13 zaposlenih, tako iz tehničnega kot umetniško podpornega sektorja, v času dosedanjega mandata g. Goloba zapustilo gledališče."
Pismo zaključujejo s poudarkom, da Mihi Golobu nihče ne očita ambicije in umetniške vizije. "Vendar pa funkcija direktorja institucije od posameznika zahteva še veliko več. Zahteva zbranost, zahteva organiziranost, zahteva mirnost, sposobnost dogovarjanja, sklepanja kompromisov, prevzemanje odgovornosti in sposobnost in željo ustvarjanja zdravega in varnega delovnega okolja, predvsem pa zahteva dober odnos do zaposlenih in z zaposlenimi, česar pa g. Golob ne premore," sta v pismu zapisala predstavnika sindikalnih enot Sviz in Glosa.








