
Košara polna sočnih češenj, rdeči prsti in nato velik požirek hladne vode. Mnogim v tem trenutku v glavi odzvanja znana misel in opozorilo staršev: "Nikoli ne pij vode takoj po češnjah, ker te bo močno bolel trebuh." Strokovnjaki danes ponujajo povsem drugačno razlago za to staro prepričanje.
Dobra novica za vse ljubitelje tega sladkega sadeža je, da se vam ni treba bati bolečin, če po obroku spijete kozarec vode. Prehranski strokovnjaki si danes delijo mnenje, da kombinacija češenj in vode sama po sebi ne povzroča nobenih prebavnih težav.
Od kod izvira to opozorilo?
Staro opozorilo najverjetneje izvira iz časov, ko kakovost pitne vode ni bila na tako visoki ravni, kot jo danes jemljemo za samoumevno. Voda je pogosto vsebovala bakterije in druge mikroorganizme. Ljudje so bolečine v trebuhu ali drisko po obroku pogosto napačno pripisali češnjam, čeprav je težave dejansko povzročila oporečna voda.
Kljub temu zgodba ni povsem izmišljena. Češnje pri občutljivejših posameznikih resnično lahko izzovejo napihnjenost in nelagodje v trebuhu. Vendar za to ne smemo kriviti vode, temveč izključno samo sadje.
Pravi razlog za napihnjenost
Na olupku češenj naravno živijo kvasovke, ki v prebavnem sistemu sprožijo fermentacijo sadnih sladkorjev. Pri tem procesu nastajajo plini, ki pri nekaterih ljudeh povzročijo neprijetno napihnjenost, še posebej, če pojedo večjo količino sadja naenkrat.
Češnje ne spadajo med sadje, ki dolgo ohrani svežino, nagle temperaturne spremembe pa njihovo propadanje le še pospešijo. Najbolje naredite, če jih shranite v hladilnik, in sicer v predal za sadje in zelenjavo. Priporočljivo je, da jih položite v posodo, ki jo obložite s papirnato brisačo. Zelo pomembno je, da peclje pustite na sadežih vse do trenutka, ko jih nameravate pojesti. Poškodovani plodovi brez pecljev namreč veliko hitreje privabijo vinske mušice in bistveno hitreje splesnijo.












