
Pustimo ob strani, da je trenutno vročinski val, poletje in sušna sezona, ki ima svoje omejitve - v mnogih evropskih parkih je peka na prostem dovoljena. Številne "germanske" države, ki jih po marsičem jemljemo za vzor, torej Nemčija, Avstrija in Švica, imajo v parkih na posebej označenih mestih urejena tako imenovana kurišča oziroma žar-prostore. Podobno velja za anglosaksonski prostor - v Veliki Britaniji in Združenih državah Amerike je uporaba prenosnega žara dovoljena, seveda pod posebnimi pogoji, kot so primerna oddaljenost od dreves, pospravljanje pepela, prepoved odprtega ognja na tleh ...
No, v Sloveniji - tako denimo v ljubljanskem Tivoliju kot v mariborskem Mestnem parku - česa takšnega ne poznamo. Pa čeprav je peka na žaru pri nas priljubljena dejavnost, čevapčiči imajo še zaradi nasledstva iz Jugoslavije tudi tu domovinsko pravico, itak pa je že skoraj vsak moški največji "mojster" oziroma - pri nas - "majster" žara.
No, ne le, da v Mestnem parku peke na prostem ne vidite. Niti je ne boste videli. Z mariborske občine na poizvedbo, ali bi tudi v Mestnem parku lahko uredili tovrsten prostor, odgovarjajo, da ne. Zakaj? "Pobuda na predlagani lokaciji ni izvedljiva. Mestni park je varovano območje kulturne dediščine in naravnih vrednot, pristojne institucije (Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije in naravovarstvene službe) ne podpirajo ureditev, ki bi lahko posegale v njegov varstveni režim ali spreminjale značaj območja." Hja, vse se da, če se hoče, nič pa se ne da, če se noče ...





