(FOTO) Na dan državnosti je nad Piramido zaplapolala slovenska zastava: Upamo, da bo to postalo tradicija

Tjaša Gajšek Tjaša Gajšek
25.06.2026 10:04

Okrog 20 članov Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Maribor se je na praznično jutro povzpelo na Piramido. Trobojnica bo plapolala do nedelje, na občini pa napovedujejo stalno postavitev državnih simbolov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mariborski vojni veterani so v mestu na dan državnosti pogrešali simbol, ki bi poudarili domoljubje. Ob 35. obletnici osamosvojitve so ga postavili sami.
Sašo Bizjak

Na praznično jutro, okrog pol devete ure, so člani Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Maribor na hribu Piramida nad mestom izobesili slovensko trobojnico. Ob dnevu državnosti je začasno zaplapolala v počastitev 35. obletnice samostojnosti Slovenije. Za simbolno izobešenje države so se v mariborskem združenju veteranov odločili prvič, a napovedujejo, da bo to postalo tradicija.

"Izobešenje zastave je domoljubno dejanje, ki ga lahko stori vsak. Danes jo bomo izobesili v čast domoljubnih dejanj mariborskih braniteljev izpred 35 let in se na tak način oddolžili dejanjem Teritorialne obrambe Republike Slovenije, milice in vseh drugih struktur, ki so se na bojiščih vse do Šentilja postavili po robu Jugoslovanski ljudski armadi," je uvodoma dejal predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Maribor Miran Fišer.

Sašo Bizjak
Sašo Bizjak
Sašo Bizjak

Praznik je uredničitev dejanj in priložnost za premislek

"Vsa ta leta smo na dan državnosti v mestu Maribor pogrešali tak simbol, ki bi poudarili naše domoljubje. Danes smo se na ta simbolni način oddolžili domovini," je nadaljeval Fišer. Okrog 20 članov, nekateri so kljub visokim jutranjim temperaturam vztrajali v uniformi, se je na praznik zbralo pri Treh ribnikih. Od tam so se z drogovi na ramenih in pripravljeno zastavo povzpeli na hrib nad mestom. "Dan državnosti je uresničitev naših dejanj iz leta 1990 in 1991. Za nas je vsakokratna obletnica ob tem dnevu vrnitev v tisti čas in premislek o tem, k čemu smo prispevali," je razmišljal Fišer. 

Sašo Bizjak
Sašo Bizjak

25. junij 1991 je bil evforičen, čuden dan

Med člani združenja, ki so se to jutro zbrali pod Piramido, je bil tudi nekdanji novinar Jože Jagodnik, ki se 25. junija pred 35 leti spominja kot zelo vročega dneva. "Takrat sem opravljal novinarski posel na Televiziji Slovenija. Spremljal sem dogajanje v parlamentu. Bil sem zelo nervozen, kako postaviti prava vprašanja. To je bil dan, ko smo bili vsi evforični, jaz pa sem na to moral gledati še iz novinarskega vidika. Toda na koncu sem opravil solidno reportažo," se spominja. 35 let pozneje na ulicah seveda ni evforije, toda prijetno je videti lepo okrašeno mesto z zastavami, je dodal. 

Sašo Bizjak

Tudi sektretarka mariborskega območnega združenja vojnih veteranov Ilka Riedl se dogajanja leta 1991 dobro spominja. "To je bil zelo čuden dan. Živimo v Pekrah, kjer se je dogajanje začelo že 23. maja. Okrog 710. učnega centra smo bili vsi Mariborčani na ulicah. 28. junija sta se v Limbušu ustavila dva tanka, mi smo bili tam zelo blizu doma. Takrat sta bila sinova še najstnika, komaj sem ju zadržala doma, saj tankov nista vzela resno. Mlajši sin je le ugotovil, da dogajanje ni od muh, oblekel se je v najnovejša oblačila in se uredil. Ko sem ga vprašala, zakaj se je ob takem toplem vremenu tako oblekel, mi je odvrnil: ʼČe moram umret, želim umret lepʼ. Takrat je bil star 10 let," o najstniškem doživljanju tistega časa pripoveduje Ilka Riedl. 

Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Maribor med drugim opravlja tudi izobraževanja za osnovne in srednje šole. "Nekdo mora vzgajati mladino in jim povedati zgodovinska dejstva," meni Riedl. Med okrog 750 člani ni malo žensk, doda, veteranom pa je pridruženih tudi veliko drugih članov, ki skrbijo ravno za negovanje zgodovinskih dejstev, pojasni.

Sašo Bizjak

Kot je še povedal predsednik Fišer, si vojni veterani ob dnevu državnosti želijo, da bi v državi znali spoštovati prispevek vseh generacij, tudi njihove, na poti države v samostojnost. In da bi v Sloveniji znali poiskati skupni imenovalec, ki bi državljane krepil ter peljal iz preteklosti v prihodnost. 

Slovenska zastava, ki so jo postavili veterani, bo nad mestom vztrajala do nedelje, na Mestni občini Maribor pa so napovedali, da bodo v okviru dokončne ureditve vrha Piramide uredili stalno postavitev državnih simbolov in zastav.

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

povezani prispevki

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta