
Žvižganje med govorom predsednice republike na državni proslavi, kar se je bilo zgodilo na Trgu republike, nikakor ni bilo dejanje nekega poguma, kvečjemu obratno, je Ksenija Benedetti objavila na facebooku.

"Šlo je za podlo in pritlehno politikantstvo. Demokracija se meri tudi po tem, ali znamo ohraniti spoštovanje do institucij, ki presegajo naše trenutne simpatije in antipatije. Ne strinjati se – seveda. Kritizirati – nujno. Toda obstajajo simbolni prostori in simbolni trenutki, v katerih je spoštovanje izraz politične zrelosti," je objavila.
"Predsednica republike v tistem trenutku ni bila zgolj posameznica s svojim nazorom, temveč nosilka najvišje državne funkcije. Spoštovanje institucij nikakor ni izraz podrejenosti katerikoli trenutni oblasti, ampak zavest, da brez simbolov, ki jih varujemo tudi tedaj, ko nam niso všeč, skupnost počasi razpade v množico glasnih, kričečih, histeričnih posameznikov. Pa tudi: dan državnosti ni praznik politikov, je praznik države. In država ni last nobene stranke, nobene koalicije ali opozicije in nobenega svetovnega nazora. Je krhek, zgodovinsko priborjen okvir, v katerem sploh lahko živimo svoje razlike." je Benedetti povzela v hitri šoli protokola in - bontona.
Žvižgi, pravi, so tako skrunili vse nas: "Politična kultura se nikoli ni merila po jakosti dretja, temveč tudi po sposobnosti, da pri svečanostih, kot je bila včerajšnja, ostanemo dostojni."
Svoj komentar je pristavil Vinko Gorenak, tudi v četrti Janševi vladi državni sekretar za odnose z državnim zborom.
"Kakorkoli se kdorkoli z govorom predsednice države na državni proslavi ne strinja, tudi jaz se z delom govora ne strinjam, žvižganje ni dopustno. Nestrinjanje se izrazi s tem, da govoru pač ne ploskaš," je objavil na družbenem omrežju X.
Gorenakova strankarska kolegica, poslanka SDS Anja Bah Žibert, je drugačnega mnenja. "Ob 35-letnici slovenske državnosti bi moral biti govor predsednice republike govor ponosa, spoštovanja in povezovanja. To ni dan za politična obračunavanja, moraliziranje in delitve. To je dan Slovenije. Predsednica države ni predsednica ene politične opcije, enega kroga ljudi ali enega svetovnonazorskega tabora. Je predsednica vseh državljank in državljanov Republike Slovenije. Prav zato mora ob največjih državnih praznikih znati izbrati besede, ki ljudi dvignejo, ne pa besede, ki izzovejo proteste. 35 let Slovenije je praznik tistih, ki so verjeli v lastno državo, ki so zanjo glasovali, jo branili in jo zgradili. To je praznik veteranov, osamosvojiteljev, družin padlih, vseh domoljubov in vseh državljanov, ki imajo Slovenijo radi. Predsednica bi morala na tak dan pokloniti besedo narodu. Državni praznik ni oder za pridiganje ljudem, ampak trenutek hvaležnosti do ljudi, ki so državo ustvarili. Slovenija si zasluži spoštovanje. Ljudje si zaslužijo spoštovanje," je poslanka napisala na X.

Po drugi strani pa je oster je nekdanji poslanec SDS iz Maribora Dejan Kaloh. "Tisti, ki so na proslavi dneva državnosti izžvižgali predsednico države, so navadna svojat, ki je zapacala državno proslavo," se je odzval in pripel posnetek spornih trenutkov. "Državnost si zasluži spoštovanje, ne pa žvižgov," je končal.
"Si predstavljate, da bi slovenskega predsednika leta 1991 izžvižgali med govorom na Trgu republike? No, do te točke smo prišli po treh desetletjih in pol samostojnosti. Mogoče čas, da se resno zamislimo, kako shajati skupaj," je na FB komentiral antropolog dr. Dan Podjed. Nekdanji poslanec Franci Kek pa na X: "Včerajšnja proslava: Zelo predvidljivo glede sodelujočih, dobro - kadri od zgoraj, zanimivo - policisti na konjih, par novih glasbenih hitov za 'osrednjo' populacijo. Predolgo."
Mednarodni politolog dr. Faris Kočan je ocenil: "Predsednica dr. Nataša Pirc Musar si je včeraj po vsej verjetnosti zagotovila drugi mandat, če se bo za to odločila."
"Naši domovini, sodržavljanom in tistim, ki v Sloveniji živijo in ustvarjajo brez državljanstva - predvsem pa tistim, ki si ne morejo pomagati, da ne bi šli preko sebe tistih pet minut v letu - pa želim vse najboljše," je zaključil ...













