
Državni protokol je veteranskim organizacijam poslal novo vabilo na osrednjo proslavo ob dnevu državnosti, ki bo v sredo zvečer na Trgu republike pred parlamentom, je za Slovensko tiskovno agencijo povedal v. d. direktorja Urada vlade za komuniciranje (Ukom) Sebastjan Jeretič. "Zaželeni so vsi praporji," je poudaril.
Novo vabilo je brez zahteve, da morajo imeti praporji ali zastave na vrhu droga izključno grb Republike Slovenije, zato se bodo proslave udeležili, je povedal predsednik Društva TIGR Primorske Gorazd Humar. Na vrhu droga ima društvo lipov list. Odgovor Zveze združenj borcev, ki ima na vrhu droga zvezdo, ali se bodo udeležili proslave, STA še čaka.
Obe združenji sta, kot smo poročali, v ponedeljek sporočili, da jih na proslavo zaradi zahteve v vabilu ne bo. Danes pa sta še pred novim vabilom udeležbo na proslavi potrdili Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih veteranskih društev Sever.
Jeretič obžaluje, da je prišlo do zapleta. Kot je dejal, je "mogoče prišlo do komunikacijskega šuma tudi zaradi nezaupanja". Priznava pa "morda nerodnost" tudi z njihove strani. Kot je dejal, gre za prvi večji dogodek, odkar je na položaju. Želja je, da ta praznik pokaže, da imamo, navkljub vsem razlikam, eno državo. "Tudi na tej proslavi bomo to pokazali, s tem, da so vsi, ne glede na razlike, vabljeni," je še povedal.
"Razumem, da je na eni strani pričakovanje, da so na državni proslavi državni simboli. Hkrati pa razumem organizacije, katerih identiteta temelji na drugih simbolih, zato ker segajo v zgodovino pred samostojno državo. Segajo tudi onstran meja naše države," tako Jeretič.












