Janševa vlada vrača Muzej slovenske osamosvojitve

STA, VA
23.06.2026 07:14

Muzej je že bil ustanovljen leta 2021, a se je prejšnja vlada odločila, da ne bo več samostojna institucija.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predsednik vlade Janez Janša
Primož Lavre

Nova vlada bo na današnji seji sprejela sklep o ustanovitvi Muzeja slovenske osamosvojitve. Muzej je že bil ustanovljen leta 2021, a ga je prejšnja vlada združila z Muzejem novejše zgodovine v novem javnem zavodu, Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije. S predlogoma sklepa se bosta Muzej slovenske osamosvojitve in Muzej novejše zgodovine Slovenije spet razdružila v dva ločena javna zavoda.

Muzej slovenske osamosvojitve je bil leta 2021, v mandatu tretje vlade pod vodstvom Janeza Janše, ustanovljen s ciljem, da bi na enem mestu zbiral, ohranjal in preučeval premično kulturno dediščino, vezano na osamosvojitev in nastanek samostojne in neodvisne Republike Slovenije. Zanj so takrat predvideli prostore na Poljanski cesti v Ljubljani. Prejšnja vlada ga je leta 2023 združila z Muzejem novejše zgodovine Slovenije ter ustanovila nov javni zavod Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, kjer so del namenili obdobju slovenske osamosvojitve.

Da ministrstvo za kulturo z novim vodstvom ob 35-letnici osamosvojitve države ponovno načrtuje vzpostavitev Muzeja slovenske osamosvojitve, je na zaslišanju pred pristojnim parlamentarnim odborom napovedala že aktualna ministrica Ignacija Fridl Jarc.

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

povezani prispevki

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta