(REKLI SO) Gregor Golobič: Niti slučajno ne mislim, da bo Janševa koalicija kar razpadla

DR
22.06.2026 17:00

Gregor Golobič, politični strateg, nekdanji politik, v podkastu na N1 o aktualnih političnih zadevah.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Janez Janša po volitvah 2026 slovensko vlado vodi že četrtič. 
Robert Balen

"Janšizem nima nobene zveze s fizično osebo, ampak je forma mentis, je ideološki hegemonski diskurz slovenske politike. Samo da je pri Janši artikuliran, zavesten, programsko utemeljen, konsekventen; ti naturščiki, ki uletavajo kot novi obrazi, pa ne razumejo, da je sploh mogoča kakšna drugačna politika. V tem smislu sta Janša in janšizem dominantna ideologija slovenskega političnega prostora. Z majhnim uporom do tega pri stranki Levica. /.../

Kar mene preseneča, je, da mnogi analitiki menijo, da ta koalicija ne bo zdržala, da bo – iz meni neznanega razloga – sredi mandata razpadla. Sam niti slučajno ne mislim tako. Mislim, da je zelo trdna. Rok trajanja bo odvisen od njenega nespornega in edinega voditelja. Ne vidim, da bi on tvegal s kakšnimi predčasnimi volitvami. /.../ 

Gregor Golobič
Tit Košir

Mislim, da je referendum o interventnem omnibus mačku v žaklju upravičen in da bo njegova presoja na ustavnem sodišču zelo pomembna za prihodnost te države in za možnost strahovite manipulacije in zlorabe. Referendum o policijski državi se mi pa zdi izjemno nevaren in nespameten. Ta ureditev, kot jo sedanja koalicija skuša uveljavljati, je sicer sporna in nevzdržna in po mojem mnenju ne more vzdržati presoje na ustavnem sodišču. In US je prostor, kjer se mora o tem odločiti. Ni si mogoče predstavljati, da se bo večina slovenskih volivk in volivcev identificirala na takšnem referendumu. Ker ljudje se odločamo večinoma po tem: ali se lahko jaz znajdem v takšnem položaju. /.../ 

Mislim, da je čas za resen razmislek o večinskem volilnem sistemu. Slovenija je blokovsko tako razdeljena ... Nastop malih, radikalnih izsiljevalcev in trgovcev, kot je ta kvazi Resnica, – Logar se je pač vrnil nazaj na tovarniške nastavitve takoj po volitvah – nastop teh strank bo postal bolj pravilo kot izjema in bodo imele neproporcionalno moč."

 

Vir: N1

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta