
"Janšizem nima nobene zveze s fizično osebo, ampak je forma mentis, je ideološki hegemonski diskurz slovenske politike. Samo da je pri Janši artikuliran, zavesten, programsko utemeljen, konsekventen; ti naturščiki, ki uletavajo kot novi obrazi, pa ne razumejo, da je sploh mogoča kakšna drugačna politika. V tem smislu sta Janša in janšizem dominantna ideologija slovenskega političnega prostora. Z majhnim uporom do tega pri stranki Levica. /.../
Kar mene preseneča, je, da mnogi analitiki menijo, da ta koalicija ne bo zdržala, da bo – iz meni neznanega razloga – sredi mandata razpadla. Sam niti slučajno ne mislim tako. Mislim, da je zelo trdna. Rok trajanja bo odvisen od njenega nespornega in edinega voditelja. Ne vidim, da bi on tvegal s kakšnimi predčasnimi volitvami. /.../

Mislim, da je referendum o interventnem omnibus mačku v žaklju upravičen in da bo njegova presoja na ustavnem sodišču zelo pomembna za prihodnost te države in za možnost strahovite manipulacije in zlorabe. Referendum o policijski državi se mi pa zdi izjemno nevaren in nespameten. Ta ureditev, kot jo sedanja koalicija skuša uveljavljati, je sicer sporna in nevzdržna in po mojem mnenju ne more vzdržati presoje na ustavnem sodišču. In US je prostor, kjer se mora o tem odločiti. Ni si mogoče predstavljati, da se bo večina slovenskih volivk in volivcev identificirala na takšnem referendumu. Ker ljudje se odločamo večinoma po tem: ali se lahko jaz znajdem v takšnem položaju. /.../
Mislim, da je čas za resen razmislek o večinskem volilnem sistemu. Slovenija je blokovsko tako razdeljena ... Nastop malih, radikalnih izsiljevalcev in trgovcev, kot je ta kvazi Resnica, – Logar se je pač vrnil nazaj na tovarniške nastavitve takoj po volitvah – nastop teh strank bo postal bolj pravilo kot izjema in bodo imele neproporcionalno moč."
Vir: N1





