Nataša Pirc Musar pozvala Janšo, naj spremeni odločitev o praporih, Golob govori o "zgodovinskem vandalizmu"

VA, NS
22.06.2026 17:12

Predsednica republike je premierja Janeza Janšo pozvala, naj spremeni odločitev o selektivnem vabljenju praporščakov na proslavo za dan državnosti. Robert Golob izključitev prapora ZZB NOB označuje za "zgodovinski vandalizem".

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Primož Lavre

Iz Urada predsednice Republike Slovenije so sporočili, da je predsednica republike Nataša Pirc Musar na predsednika vlade Janeza Janšo naslovila pismo, v katerem ga je pozvala, naj se spremeni odločitev o "selektivnem vabljenju praporščakov in zastavonoš" na državno proslavo ob dnevu državnosti.

Kot poudarjajo v uradu predsednice, je Pirc Musar pismo poslala že pred izjavo za javnost Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije o neudeležbi na državni proslavi in mnogo pred izjavo za javnost Gibanja Svoboda. S tem so v uradu pojasnili, da njen odziv ni bil posledica poziva Roberta Goloba oziroma Gibanja Svoboda.

Ob tem v Uradu predsednice Republike Slovenije opozarjajo, da niti predsednica republike niti urad nista pristojna za organizacijo državne proslave in nimata vpliva na to, kdo je nanjo vabljen. Organizator proslave je Generalni sekretariat Vlade Republike Slovenije. Tudi koordinacijski odbor za državne proslave in prireditve, v katerem ima Urad predsednice Republike Slovenije svojo predstavnico, o izključitvi določenih praporov po njihovih navedbah ni odločal.

Na državno proslavo samo praporji z državnim grbom? Kacin: "Tako bo, kot je bilo"

"Očitno je šlo za samovoljno odločitev predsednika odbora ali organizatorjev proslave. Tudi Protokol Republike Slovenije je zgolj vladna služba, ki izvaja navodila predsednika koordinacijskega odbora oziroma organizatorja proslave," so zapisali v uradu predsednice.

V pismu Janši je predsednica republike zapisala, da slovenski narod praznuje 35-letnico samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter da so bili za pot do državnosti potrebni jasna vizija, pogum, odločenost, strateška premišljenost, požrtvovalnost in iskrena želja po svobodnem življenju v lastni državi. Po njenih besedah so bili pri osamosvojitvenih prizadevanjih ključni odločnost politike ter enotnost in neomajna podpora slovenskega naroda.

"Zgodovina je veriga dogodkov, v kateri nobeno veliko dejanje ne nastane samo zase, temveč izhaja iz predhodnih žrtev, dejanj in prizadevanj. Zato je prav, da se ob praznovanju dneva državnosti Republike Slovenije, tako kot doslej, spominjamo vrednot, žrtev in prispevka vseh generacij Slovenk in Slovencev, ki jih kot del upora in boja za svobodo simbolno predstavljajo prapori in bojne zastave domoljubnih in veteranskih organizacij," je zapisala.

Odločitev, da se na državno proslavo vabijo le zastavonoše in praporščaki z drogovi, ki imajo državni grb, in ne ostali, po njenem mnenju pomeni izločitev več domoljubnih in veteranskih organizacij ter ponovno razdvaja. "To ni v duhu tega, kar bi si kot narod želeli," je navedla.

Predsednica republike meni, da je ob praznovanju dneva državnosti ustrezna in primerna udeležba vseh praporov in bojnih zastav, ne glede na simbole. "Koordinacijski odbor o izključitvi določenih praporov ni odločal, takšne samovoljne odločitve predsednika odbora ali organizatorjev proslave pa niso primerne. Pozivam vas, da se ta odločitev, ki deli, spremeni," je zapisala predsedniku vlade.

Na izjave, da na državni proslavi za dan državnosti niso dobrodošli vsi praporji, se je, kot rečeno, odzval tudi bivši premier Robert Golob. "Z resnim nelagodjem sem danes prebral izjavo Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije. Borci se osrednje državne proslave ob dnevu državnosti ne bodo udeležili, ker njihov prapor ni dobrodošel. To je odločitev organizatorja proslave. In organizator je vlada. Ni skrivnost, da aktualna vlada do narodnoosvobodilne tradicije goji hladnost, ki meji na prezir. Toda izključiti prapor ZZB NOB z državne proslave ni le ideološka izbira, to je zgodovinski vandalizem," poudarja Golob.

Robert Golob
Jure Klobčar

"Narodnoosvobodilni boj je eden od stebrov, na katerih stoji slovenska državnost. Tega ni mogoče izbrisati z obvestilom državnega protokola po navodilu vlade. Zvezda na praporu ZZB NOB ni simbol stranke, temveč simbol odpora, zmage in svobode," nadaljuje.

Predsednik Gibanja Svoboda in premier v mandatu 2022-2026 predsednico republike Natašo Pirc Musar, ki bo slavnostna govornica na državni proslavi, pravzaprav ena od dveh, nato pozove, da uporabi svojo moralno in politično avtoriteto ter zagotovi, da bodo na proslavi ponosno plapolali vsi praporji, "tudi tisti z zvezdo, za katerega so umirali naši predniki z molitvijo na ustnicah in Slovenijo v srcu. Slovenska državnost ima korenine. Vlada, ki jih skriva, ne more biti varuhinja prihodnosti. Prihodnost se ne gradi na lažeh in razdvajanju."

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

povezani prispevki

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta