Slovensko smučanje dobilo milijone in novo smer: Se bo krivulja končno obrnila navzgor?

N.S.
22.06.2026 19:46

Zbor panoge za alpsko smučanje pri SZS je potrdil program dela in reprezentance za sezono 2026/27. Panogo bo vodil Aleš Rogelj, proračun znaša 3,3 milijona evrov, velik poudarek pa bo na mladih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Žan Kranjec
Reuters

Slovensko alpsko smučanje ima potrjen načrt za novo sezono. Člani zbora panoge za alpsko smučanje pri Smučarski zvezi Slovenije so sprejeli program in načrt dela za tekmovalno sezono 2026/27 ter potrdili sestavo reprezentanc, ki bodo Slovenijo zastopale v svetovnem in evropskem pokalu. Panogo po novem vodi Aleš Rogelj, predsednik Odbora in Zbora za alpsko smučanje pa ostaja Janez Bijol.

Načrtovan proračun panoge znaša 3,3 milijona evrov. Od tega bo 2,7 milijona evrov namenjenih izvedbi programov, od najmlajših selekcij do ekip svetovnega pokala, trenerjev, serviserjev in drugega podpornega osebja. Tretjino sredstev iz načrtovanega proračuna bo panoga namenila otroškim in mladinskim programom, kar naj bi bilo eno ključnih izhodišč za dolgoročnejši razvoj slovenskega smučanja.

"Z današnjim dnem smo zastavili bazo za delo do konca sezone 2026/27, kar je ključnega pomena za delovanje celotnega ustroja panoge. Vsem predstavnikom klubov in sodelujočim na zboru se zahvaljujem za konstruktivno razpravo in njihov doprinos k slovenskemu alpskemu smučanju. Verjamem, da bomo z dobrim sodelovanjem in strokovnostjo na vseh ravneh dvigovali možnosti za nadaljnji razvoj smučanja v Sloveniji," je po seji dejal Janez Bijol.

Kranjec s Šteharnikom, v hitrih disciplinah tudi Kline

V moški reprezentanci za tehnični disciplini bo osrednje slovensko ime ostal Žan Kranjec. Specialist za veleslalom bo deloval pod vodstvom izkušenega trenerja Denisa Šteharnika, v strokovnem štabu pa bosta še Rok Šalej in serviser Marko Šumer. Svojo pot proti svetovnemu pokalu bo iskal tudi mladinec Miha Oserban, ki bo večinoma nastopal v evropskem pokalu.

V hitrih disciplinah bodo slovenske barve v svetovnem pokalu zastopali Miha Hrobat, Martin Čater, Nejc Naraločnik in Rok Ažnoh. Slednji se vrača po poškodbi, zato bo sezono skupaj z Alenom Hriberškom začel v evropskem pokalu. Glavni trener ekipe za hitre discipline ostaja Aleš Brezavšček, njegova pomočnika bosta Jaka Korenčan in Boštjan Kline, ki je trenersko zasedbo okrepil po sezoni sodelovanja z Ilko Štuhec. Za pripravo smuči bosta skrbela Žiga Rozina in Boštjan Delalut.

Slokarjeva in Dvornikova po poškodbah nazaj v svetovni pokal

V ženski reprezentanci bodo Slovenijo v svetovnem pokalu zastopale tri tekmovalke: Andreja Slokar, Neja Dvornik in Nika Tomšič. Slokarjeva in Dvornikova se vračata po poškodbah, slovenske barve pa bodo branile predvsem v tehničnih disciplinah, slalomu in veleslalomu.

Neja Dvornik
Osebni Arhiv

Caterina Sinigoi in Anja Oplotnik bosta, podobno kot Oserban pri moških, večinoma nastopali v evropskem pokalu, ob tem pa iskali priložnosti tudi med svetovno elito. Strokovno vodstvo ženske ekipe sestavljajo Aleš Valenti kot odgovorni trener ženskega dela ekipe za svetovni pokal ter Stefano Costazza in Andrea Massi, ki bosta skrbela za povratek Andreje Slokar. Za smuči Neje Dvornik bo skrbel Jaka Dvornik, za smuči Andreje Slokar pa Luca Valenti.

Nika Tomšič se bo v poletnem pripravljalnem obdobju priključila B-reprezentanci in trenirala na evropskih ledenikih, ob začetku sezone pa bo nastopala v svetovnem pokalu. Njen trener oziroma serviser bo Maj Mlakar.

Večji poudarek razvoju mladih

Poleg A- in B-reprezentance bo tudi v novi sezoni delovala C-reprezentanca, ki naj bi mladim smučarkam in smučarjem omogočala postopno vključevanje v sistem Smučarske zveze Slovenije in prehod v višje selekcije. V načrtu je tudi vzpostavitev dveh medregijskih ekip, v katerih bi združili najbolj perspektivne mlade tekmovalce.

V vodstvu alpskih disciplin bodo ob predsedniku Odbora in Zbora za alpsko smučanje Janezu Bijolu ter vodji panoge Alešu Roglju še podpredsednika Gregor Benedik in Robert Šterpin.

Da se stanje ne bo obrnilo čez noč, priznava tudi novi vodja panoge Rogelj, ki pa poudarja, da je cilj jasen: čim boljši pogoji za delo vseh selekcij.

"Ključno je, da s sredstvi, ki jih imamo na voljo, pripravimo in izvedemo najboljši možni program za naše smučarje, in to velja za vse selekcije in delovanje na ravni klubov. Dejstvo je, da nimamo največ denarja v svetovnem pokalu, veliko je nacij, ki so razumljivo bogatejše. Smo pa lahko zato najbolj delovni, najbolj inovativni, najbolj sodelovalni," je dejal Rogelj.

Po njegovih besedah so bila pri sestavi strokovnih štabov ključna merila strokovnost, kakovost in pripravljenost na sodelovanje. "Stvari je nemogoče spremeniti čez noč, lahko pa poskrbimo, da naši športniki in športnice trenirajo v miru in v najboljši možni formi vstopijo v novo sezono. Verjamemo, da lahko rezultatsko krivuljo obrnemo navzgor," je še dodal.

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta