
V Zvezi združenj borcev Slovenije, ki ima sicer predstavnika v vladnem koordinacijskem odboru za državne proslave in prireditve, njihov prapor pa zaključuje peterokraka zvezda, menijo, da je državni protokol z zahtevo v vabilu izključil pomemben del zgodovinske dediščine slovenskega naroda. "Narodnoosvobodilni boj je bil eden od ključnih temeljev razvoja slovenske državnosti, zato njegovi simboli sodijo tudi na državno proslavo," so zapisali v sporočilu za javnost po poročanju Slovenske tiskovne agencije. Državna proslava mora biti prostor spoštovanja "celotne slovenske zgodovine, ne pa izključevanja njenega dela", navajajo.
Ogorčeni so tudi v Društvu TIGR Primorske, pravijo, da zahteva v vabilu ni pravno utemeljena in da je poseženo v pravico domoljubnih in zgodovinsko uveljavljenih organizacij do udeležbe na državnih slovesnostih. "Izključitev praporja društva, ki zastopa in vzdržuje živo vez med matično domovino in zamejskim slovenstvom, iz sodelovanja na osrednji državni proslavi razumemo kot kršitev te ustavne zaveze, ki je v društvu ena od osnovnih ciljev in načel delovanja," so poudarili v sporočilu za javnost.
Omejitev praporja razumejo tudi kot arbitrarno diskriminacijo med organizacijami civilne družbe ter poseg v načelo enakosti in svobode združevanja, ki ju zagotavlja ustava.
Predtem je portal Info360 objavil pismo predsednika društva TIGR članom in praporščaku z razlogi, zakaj ga ne bo na proslavo. Gorazd Humar trdi, da se bo na državni proslavi ločevalo, kateri simboli so na vrhu drogov praporščakov dobrodošli in kateri ne. "Lipov list ali zvezda torej na proslavi nista dobrodošla," je napisal med drugim in da se je "podobno dogajalo že za časa tretje vlade Janeza Janše".
Ali so res omejili prisotnost praporščakov na državni proslavi ob 35. obletnici razglasitve samostojne Republike Slovenije, in to na tiste z grbom, smo vprašali predsednika koordinacijskega odbora za državne proslave Jelka Kacina in Protokol RS. Kacin je Večeru odgovoril, da je bil rok za prijavo za sodelovanje na proslavi, poslana so bila vabila, upoštevajo pa se pravila kot vedno. "Tako bo, kot je bilo," je odgovoril, ne da bi bil pojasnil naravnost. Za Slovensko tiskovno agencijo pa je povedal, da so na proslavi zaželeni "vsi, ki jim je Slovenija intimna opcija".
"Praporji so zelo zaželeni na tej slovesnosti. Verjamem, da se bo v teku današnjega dne razčistilo vse dvome, ki jih morda nekateri imajo, ker so preveč črkobralsko brali," je Kacin še rekel za STA.
Večer odgovor državnega protokola še čaka.
Kako je torej bilo?
Leta 2020, v času tretje Janševe vlade, so bile kot razlog za odpoved udeležbe praporščakov na junijski državni proslavi navedene omejitve zaradi epidemije covida-19, leto pozneje pa so sklenili, da bo proslava za dan državnosti minila brez praporščakov borčevskih organizacij. Leta 2022 so borčevski praporji spet bili sestavni del državne proslave.
Sredina državna proslava je vroči predmet zanimanja postala že prejšnji teden, takoj ko se je razvedelo, da bosta slavnostna govornika na Trgu republike dva, ob predsednici republike Nataši Pirc Musar tudi novi premier Janez Janša. "Prav je, da institucije med seboj sodelujejo. Mislim, da si ogromna večina slovenskega prebivalstva želi, da bi ob taki priložnosti predstavniki najvišjih institucij nastopili skupaj, da bi dali prava sporočila o tem, da skupaj zmoremo več, bolje in hitreje," je konec tedna novo prakso pojasnjeval Kacin, v uradu predsednice pa so dali jasno vedeti, da imajo k temu svoje "ločeno" mnenje, kar da je predstavnica urada v vladnem koordinacijskem odboru za proslave dala tudi jasno vedeti ...
Urad vlade za komuniciranje (Ukom) je kmalu zatem na družbenih omrežjih začel vabiti na državno proslavo "brez ograj", odprto za javnost. "Slovenija je skupni dom vseh njenih državljank in državljanov, njena prihodnost pa temelji na povezanosti, odgovornosti, spoštovanju in zaupanju v lastne sposobnosti," so objavili, delil je tudi premier s pripisom, da gre za Slovenijo ...
Vanessa Čokl











