
Na Kongresnem trgu v Ljubljani je bila danes zvečer osrednja državna proslava v počastitev dneva državnosti, ki ga bomo v Sloveniji praznovali jutri. Proslava, katere slavnostni govornik je bil predsednik republike Borut Pahor, se je začela ob 21. uri s salvami z Ljubljanskega gradu. Na proslavi so sodelovali tudi zastavonoše, praporščaki in nosilci bojnih zastav SV, policije ter veteranskih in domoljubnih društev, policijski orkester in garda SV.
Slovenija smo njeni ljudje
Predsednik Pahor, ki se je proslave udeležil s svojo življenjsko sopotnico Tanjo Pečar, je v svojem govoru poudaril, da je dan državnosti osrednji praznik naše ljube domovine, ki nas ponosno spominja na enkraten, veličasten, magičen zgodovinski trenutek, ko je bila razglašena samostojnost in neodvisnost naše Slovenije. "Bolj kot na običajne dni vsaj enkrat na leto na glas povejmo, da smo srečni, ker imamo svojo Slovenijo. Ta Slovenija smo njeni ljudje. Sem in tja potrebujemo malo romantičnega navdiha, ki nas je navduševal in hrabril tudi v času slovenske politične pomladi in vseljudske zanesenosti, ki je preko plebiscita pripeljala do ustanovitve naše države, “je dejal Pahor. Zaveda se, je dejal, da 27 let kasneje niso bile izpolnjene vse želje in upanja, “toda eno je gotovo, da brez lastne države ne bi bilo bolje, čeprav še nismo rešili vseh problemov.“

Ime mi je pomlad
Predsednikovemu govoru je sledil umetniški program z naslovom Ime mi je pomlad, ki je na odru združil okoli 150 nastopajočih. Skupaj s sodelavci ga je pripravila scenaristka in režiserka Katja Pegan, ki jo je k ustvarjanju umetniškega dela proslave vodila misel na pomlad kot prispodobo premika k življenju, rojstev, pa tudi ženske moči. Pomlad po njenih besedah “prinese hrepenenje po novih začetkih in nas opogumlja, da stopimo na pot iskanja novih možnosti za svoje udejanjanje.“


Damijana Žišt





