
"Zaradi novega pravilnika o ocenjevanju smo o ocenah letos govorili še več kot običajno. Ali so bile spremembe smiselne in kaj bi bilo treba popraviti, bodo na ministrstvu ugotavljali v dialogu z učitelji in ravnatelji, so napovedali. Upajmo, da jih o tem ne bodo spraševali med počitnicami. /.../
Počitnice morajo biti počitnice. In morajo biti za vse. Ne samo za otroke in mladostnike, ampak tudi za učitelje, ravnatelje, starše in navsezadnje tudi za vse odločevalce. Kot je na vprašanje, zakaj so počitnice pomembne, odgovorila učiteljica leta Mojca Volkar Trobevšek: 'Če hočeš vrhunski rezultat, moraš vrhunsko trenirati in vrhunsko počivati.' Zdaj je čas za vrhunski počitek.

Stroka je pri vrhunskem počitku jasna, da tak oddih ne vključuje zaslonov. Počitnice so čas, da otrok odkrije vse tisto, česar ni odkrival med šolskim letom. Glede na to, da nam podatki športnovzgojnega kartona kažejo, da imajo otroci premalo gibanja, med počitnicami pa njihova telesna učinkovitost precej upade, naj otroci za začetek aktivno odkrivajo svet, ki ga lahko dosežejo sami. V bližnjem gozdu, nobeno še tako veliko mesto v Sloveniji ga nima daleč, se skriva marsikaj, in ne, ne govorimo o zvereh in klopih. In glede na rezultate nacionalnega preverjanja znanja naj otroci odkrijejo še vsaj kakšno knjigo. Tudi če doma ni nobene, knjižnice ne gredo na počitnice …
Nekateri so ob koncu šolskega leta utrujeni od dela, drugi od izmikanja delu. Vsak zase najbolje ve, na kateri strani je. Počitnice pa so priložnost za pripravo na nov začetek. Dočakajmo ga spočiti in z glavo, polno novega znanja, ki je zraslo na dogodivščinah."









