Souporaba električne energije prihaja v prakso: Od julija bo mogoče viške deliti z drugimi

Mitja Sagaj Mitja Sagaj
26.06.2026 17:26

Nov sistem omogoča, da lastniki sončnih elektrarn presežno energijo namenijo sorodnikom, prijateljem ali drugim uporabnikom kjer koli v Sloveniji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Za vključitev v souporabo morata oddajnik in prejemnik skleniti formalni dogovor o souporabi električne energije ter o tem obvestiti distribucijskega operaterja in svoja dobavitelja električne energije.
Sašo Bizjak

Slovenija s 1. julijem uvaja nov koncept na področju oskrbe z električno energijo – souporabo električne energije. To novost prinaša novela Zakona o oskrbi z električno energijo (ZOEE), uporabnikom pa omogoča, da presežke električne energije iz obnovljivih virov delijo z drugimi odjemalci. 

Interes za novi sistem je velik, sporočajo iz Elesa. Registracije so se začele 1. junija, že v prvem tednu pa se je v sistem uspešno vključilo skoraj 300 uporabnikov. Souporaba omogoča, da uporabnik, ki proizvaja električno energijo – na primer s sončno elektrarno –, del presežkov, ki jih sam ne porabi in jih sicer odda v omrežje, prenese na drugega uporabnika. 

Sistem deluje v 15-minutnih obračunskih intervalih. Njegov namen je učinkovitejša izraba viškov električne energije, ki nastajajo ob vse večjem številu sončnih elektrarn, hkrati pa ima tudi pomembno družbeno oziroma solidarnostno razsežnost. Lastnik elektrarne lahko namreč del svoje proizvedene energije nameni sorodniku, prijatelju ali drugim. 

Uporabniki se lahko v sistem vključijo že od začetka junija, souporaba pa bo v praksi zaživela s 1. julijem. Za vključitev v souporabo morata oddajnik in prejemnik skleniti formalni dogovor o souporabi električne energije ter o tem obvestiti distribucijskega operaterja in svoja dobavitelja električne energije. Registracijo opravi oddajnik prek portala Moj Elektro. Po njegovem pooblastilu lahko postopek izvede tudi organizator souporabe.  

Kolikšna je cena souporabe 

Cena električne energije, ki se prenese v souporabo, je stvar dogovora med oddajnikom in prejemnikom. Električno energijo je mogoče prodajati po tržni ceni, lahko pa jo oddajnik sorodniku, prijatelju ali drugim odstopi tudi po simbolični ceni. 

V Elesu priporočajo, da se souporaba izvaja čim bolj lokalno. Zakon sicer dovoljuje oddajo energije komurkoli v Sloveniji, a mora oddajnik pri prenosih na večje razdalje plačevati tudi omrežnino.
Andrej Petelinšek

Pomembno je poudariti, da se souporaba upošteva zgolj pri obračunu električne energije. Vpliva torej na strošek dobavljene elektrike, ne vpliva pa na omrežnino in druge prispevke, ki se še naprej obračunavajo glede na dejanski odjem iz omrežja. Izjema so uporabniki z letnim net meteringom, za katere veljajo posebna pravila. 

To pomeni, da lahko prejemnik souporabljene energije zniža strošek električne energije, ne pa tudi vseh drugih postavk na računu.  

Souporaba je namenjena končnim odjemalcem električne energije. Izključeni so velike družbe in primeri, kjer bi souporaba predstavljala gospodarsko dejavnost. Posebna pravila veljajo za uporabnike, vključene v sistem samooskrbe z letnim netiranjem. Ti lahko nastopajo le kot oddajniki električne energije, ne morejo pa biti prejemniki. 

Kako souporaba deluje v praksi 

Oddajnik lahko sklene dogovor z enim ali več prejemniki. Število prejemnikov ni omejeno, prav tako lahko odda le del ali pa vse svoje presežke električne energije. Ob registraciji določi delež energije, ki ga želi nameniti posameznemu prejemniku. Ti deleži veljajo za vse 15-minutne intervale in jih je mogoče spreminjati mesečno prek portala Moj Elektro. 

Podatke o oddani in prejeti energiji zagotavljajo distribucijska podjetja, obračun pa izvajajo dobavitelji električne energije. Pomembno je tudi, da souporabnika nista omejena z lokacijo. Ni nujno, da živita v isti ulici, občini ali regiji. Oddajnik lahko električno energijo odstopi kateremu koli prejemniku na območju Slovenije. 

Pri tem ne gre za fizični prenos električne energije od ene osebe do druge. Elektrika ne teče neposredno med souporabnikoma, temveč gre za administrativni prenos količin energije, ki se nato upošteva pri obračunu električne energije. Prejemniku se količina prejete energije odšteje od njegove porabe v posameznem 15-minutnem intervalu, razlika pa se upošteva pri obračunu dobavljene energije. 

Če prejemnik v določenem intervalu ne porabi vse energije, ki mu je bila dodeljena s souporabo, neporabljena energija pripade njegovemu dobavitelju električne energije. 

Zakaj ni smiselno oddati vseh viškov 

Prve registracije kažejo, da je precej uporabnikov označilo, da bodo v souporabo oddajali kar sto odstotkov energije, ki jo oddajo v omrežje. Takšna odločitev pa lahko pomeni, da se lastnik sončne elektrarne odpove vsem viškom, ki bi se mu sicer upoštevali pri letnem obračunu. Če prejemnik energije v posameznih intervalih ne porabi, se ta brezplačno prenese dobavitelju električne energije. 

Zato strokovnjaki priporočajo bolj previden pristop. Smiselno je, da oddajniki del svojih viškov zadržijo zase in v souporabo oddajajo le del presežne proizvodnje. Tako si zagotovijo, da bodo imeli tudi na letni ravni dovolj energije za lastne potrebe. V Elesu prav tako priporočajo, da se souporaba izvaja čim bolj lokalno. Zakon sicer dovoljuje oddajo energije komurkoli v Sloveniji, a mora oddajnik pri prenosih na večje razdalje plačevati tudi omrežnino.

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

povezani prispevki

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta