
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je bila med sredino državno proslavo deležna protestnih žvižgov. Posebno pozornost je v govoru namreč namenila tudi kakovostnim javnim medijem, še zlasti v obdobju dezinformacij, in posvarila pred njihovim podrejanjem. Slednje je namreč po besedah Pirc Musar pot v enoumje.
V delu, ko je predsednica spregovorila o bojih za vpliv na medije in poskusih utišanja novinarskih razkritij o korupciji, tujem vmešavanju v volitve in drugih aferah, je bil njen govor večkrat prekinjen z žvižgi iz občinstva. Dotaknila se je tudi nevladnikov: "Tudi napovedani ukrepi proti nevladnim organizacijam in civilni družbi na splošno, ki ima pomembno vlogo v širšem družbenem sistemu zavor in ravnovesij, spominjajo na obujanje starih metod vpliva in nadzora, ki jim je samostojna Slovenija pred 35 leti odločno rekla ne."

Dan kasneje se je Nataša Pirc Musar oglasila na družbenem omrežju in med drugim zapisala: "Sem razmišljala, ali naj se oglasim ali je bolje, da molčim. Žvižganje. Pričakovala sem ga, a naivno nekje v dnu srca mislila, da se ne bo zgodilo. V demokraciji ima vsakdo pravico izraziti svoje nestrinjanje. Žalosti me, da tudi ob prazniku, ki bi nas moral spomniti na pogum, enotnost in skupno odgovornost za našo državo, med nami še vedno tako hitro prevladajo jeza, izključevanje in delitve."
In še: "Žvižgi niso dialog niti niso komunikacija. So neprimeren izraz, so nespoštovanje do funkcije. Žvižganje meni in predsedniku vlade Janši je žvižganje državi, naši Sloveniji."
Danes pa se je na omrežju X oglasil poslanec SDS Aleš Hojs in se odzval na objavo enega od uporabnikov, ki je zapisal: "Na Bledu brez aplavza. V Bruslju izžvižgana in užaljena. Na proslavi ob dnevu državnosti izžvižgana in užaljena. Zdi se, da predsednico na vsakem koraku spremlja isti sopotnik – užaljenost. Morda je čas za malo manj zamer in malo več poslušanja ljudi." Hojs je objavo delil in pristavil svoj komentar: "Predvsem je čas za predsednika, ne partijsko komisarko. Drugo leto jo pospremimo v dačo."










