Janša: Dodali pa bomo tudi to, da se kot himna zapojeta dve kitici Zdravljice

VA
25.06.2026 21:17

Predsednik vlade je bil na dan državnosti na prireditvah občine Ivančna Gorica na Polževem na Dolenjskem, pozdravili so ga tudi na maši za domovino. In komentiral je med drugim dogajanje na sredini državni proslavi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Janez Janša 
Robert Balen

Za Planet TV je Janez Janša povedal, da je pričakoval, da bo predsednica republike Nataša Pirc Musar v svojem govoru kritična. "In nimam nobenih problemov s tem, ima pač svoje poglede, kako stvari urejati. Jaz mislim, da so v določeni meri napačni," je izjavil. Na vprašanja o žvižgih iz dela publike med govorom predsednice pa je dejal, da "sam na državni proslavi v počastitev dneva slovenske državnosti ne bi žvižgal in protestiral, verjamem pa, da je mnoge zmotila ta uporaba dvojnih vatlov". Kot pravi, tudi njega moti, "da neka kritika vzplamti samo takrat, kadar je recimo desnosredinska vlada, kadar je leva vlada, takrat smo pa tiho". O praporščakih brez slovenskega grba pa je Janša komentiral, da bo "za v prihodnje najbrž to treba urediti z nekimi pravili".

(FOTO) Dan državnosti po naše: Proslave, govori, aplavzi in še žvižgi. Kdo vse je prišel in kaj so povedali?

Na facebooku pa je predsednik vlade in SDS s Polževega objavil, da moramo skupno prihodnost "graditi na vrednotah časa, ki nas je povezal". Janša pravi, da smo edina država, kjer ne ploskamo slovenski himni. "Ena od strank je v parlament vložila zakon, da lahko na državnih institucijah visijo le slovenske zastave. To podpiram!" je ponovil strinjanje s predlogom Resnice. "Dodali pa bomo tudi to, da se kot himna zapojeta dve kitici Zdravljice." 

Janša za dan državnosti: Tokrat pred nami niso tanki ali barikade niti pandemija, kljub temu pa zahtevna naloga

Katera bi bila druga kitica, predsednik vlade ni povedal. Zakon že ves določa, da je besedilo naše himne sedma kitica Prešernove Zdravljice: Živé naj vsi naródi, / ki hrepené dočákat' dán, / da kóder sónce hódi, /prepír iz svéta bó pregnán, / da roják / prost bo vsák, / ne vrág, le sósed bo meják.

A spomnimo se: leta 2012, v času druge Janševe vlade, je bilo pred državnim praznikom, takrat dnevom samostojnosti in enotnosti, napeto. Gregor Virant kot takratni predsednik državnega zbora je opozarjal, da je po zakonu slovenska himna samo sedma, ne pa tudi druga kitica Zdravljice, ki gre tako: Komú najpred veselo /zdravljico, bratje, čmò zapét'! /Bog našo nam deželo, /Bog živi ves slovenski svet, /brate vse, kar nas je/sinóv sloveče matere!   

Premier Janša je v govoru na državni proslavi v sredo takole čestital: "Vse najboljše, draga domovina! Bog živi Slovenijo!"  

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

povezani prispevki

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta