Za nadzornike največ denarja nameni Nigrad

Igor Selan Igor Selan
23.08.2019 18:34

Preverili smo, koliko denarja so za delovanje nadzornih svetov namenila mariborska občinska podjetja. Lani so največkrat zasedali člani nadzornega sveta Nigrada, kar devetnajstkrat.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Veliko število sej nadzornega sveta v Nigradu je posledica sklepa skupščine družbe, ki omejuje poslovne odločitve direktorja.
Sašo Bizjak

V skladu z zakonodajo delovanje podjetij nadzorujejo nadzorni sveti. Ti so za to, da nadzorujejo vodenje poslov, pregledujejo in preverjajo knjige ter dokumentacijo, blagajno družbe, shranjene vrednostne papirje in zaloge blaga ter druge stvari, seveda plačani. V mariborskih občinskih podjetjih so nadzorniki plačani praktično enotno, v Energetiki, Nigradu, Snagi in Mariborskem vodovodu predsedniki prejmejo po 350 evrov bruto na sejo, člani pa v Energetiki in vodovodu po 300, v Nigradu in Snagi pa po 280 evrov na sejo. Izjema je Marprom, kjer je sejnina predsednika ovrednotena na 260 evrov, članov pa na 200 evrov bruto.

Visoki zneski posledica nezaupanja v upravo podjetja

Lani so največkrat zasedali člani nadzornega sveta Nigrada, kar devetnajstkrat, od tega so imeli osem rednih in enajst korespondenčnih sej (te so plačane v višini 80 odstotkov redne seje), sledijo nadzorniki Marproma z desetimi sejami, Snage s šestimi in vodovoda ter Energetike s po petimi sejami.
Tako ne preseneča, da so z naskokom največ za delovanje nadzornega sveta namenili v Nigradu, skupaj kar 29.451 evrov. Kot pojasnjuje predsednik nadzornega sveta Matjaž Mihelak, ki je lani s sejninami zaslužil 5610 evrov neto, je veliko število sej, predvsem korespondenčnih, posledica sklepa skupščine družbe, po katerem mora direktor pred sklenitvijo vsakega pravnega posla v vrednosti nad 50 tisoč evrov in vseh poslov v zvezi z nepremičninami ter kapitalskimi deleži pridobiti predhodno soglasje nadzornega sveta družbe. "Skupščina je ta sklep potrdila in skupščina je tudi edina, ki ga lahko prekliče. Je pa res, da je takih poslov ogromno," še pove Mihelak. Kot pojasnjuje direktor Matjaž Krevelj, je tak slep skupščine očitno posledica nezaupanja v upravo podjetja: "Vemo namreč, da so bile v preteklosti v Nigradu težave. Zaradi želje po omejitvi stroškov sem zaprosil, da ta sklep ukinejo, da poslovanje spremljajo na drugačen način, a za zdaj še ostaja v veljavi." Sklep, ki direktorja Nigrada omejuje pri sklepanju poslov, je bil prvič sprejet že junija 2010, ko je družbo vodil še Silvo Plesnik. Takratni župan Franc Kangler je od direktorja zahteval celo, da pred sklenitvijo vsakega posla nad 50 tisoč evrov pridobi soglasje župana.
Mihelak se pri tem strinja, da Nigrad v primerjavi z drugimi občinskimi podjetji morda res namenja veliko denarja za delo nadzornega sveta, a doda: "So pa prejemki nadzornikov v primerjavi s poslovodstvi po vsej državi nizki, sploh glede na vlogo in odgovornost." Vsi nadzorniki Nigrada so sicer lani za svoje delo prejeli več kot štiri tisoč evrov neto.

Seja vsake tri mesece je ponekod dovolj

Precejšnje število sej so imeli tudi nadzorniki Marproma. Kot pojasni predsednik Franc Slavinec, ki je lani za svoje delo prejel dobrih 2100 evrov neto, je deset sej na leto v Marpromu običajno: "Tako imamo zapisano v načrtu dela. Redno spremljamo tekoče poslovanje in doseganje plana po mesecih, hkrati pa vedno preverjamo tudi celotno obdobje za nazaj - do začetka leta."

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta