
Med številnimi vprašanji, ki Mariborčane razburjajo pri prenovi Magdalenskega parka, je tudi, kaj, če sploh kaj, se bo po izgradnji podvoza pod Ljubljansko ulico zgodilo s hišo in pripadajočimi dodatnimi objekti na jugozahodnem robu parka, nasproti zdravstvenega doma v Jezdarski ulici oziroma čez cesto Pekarne Magdalenske mreže. Stavba na naslovu Jezdarska 19 namreč že več let propada, zemljišče je polno odpadkov, vse skupaj pa kazi podobo parka. Bralci so se pritožili tudi zaradi podgan, ki so našle zavetje v razpadajočem objektu. A medtem ko je občina po besedah podžupana Sama Petra Medveda na zboru SČS Magdalena iskala možnosti za odstranitev objekta, je ta dobil novega lastnika. Od makedonskega državljana Nedžata Ibraimija, ki je kot lastnik še zmeraj vpisan v zemljiški knjigi, je stavbo na dražbi odkupilo slovensko podjetje Noiram iz Kresnic pri Ljubljani.

Zaprosili za soglasje
Kdaj in kje je bila dražba ter koliko je znašala kupnina, iz Noriama niso želeli odgovoriti, saj naj bi te informacije pomenile poslovno skrivnost. Prav tako niso odgovorili na vprašanje, kakšne načrte imajo s stavbo. Je pa znano, da si okoliški stanovalci želijo, da bi tam vzpostavili park ali pa bi stavbo uredili tako, da bi konceptualno sodila v okolje, kjer stoji. Ne nazadnje je v neposredni bližini veliko otroško igrišče.
Je pa družba Noiram na Zavod za varstvo kulturne dediščine v Mariboru že naslovila vlogo za izdajo kulturnovarstvenega soglasja, ki bi jim omogočilo izvedbo nujnih vzdrževalnih del na strešni konstrukciji in kritini, fasadah ter zunanji steni enega od obeh objektov, ki meji na Jezdarsko ulico. Dokler namreč tega ne izvedejo, lastništva nepremičnine ne morejo vpisati v zemljiško knjigo.

Predolgo ruševina
Marca 2016 je namreč prejšnjemu lastniku Ibraimiju gradbena inšpekcija naložila, da v 200 dneh od vročitve odločbe na svoje stroške izvede nujna vzdrževalna dela, ker pa tega ni storil, mu je naložila kazen. Ker mu te ni mogla vročiti, je zato država za zavarovanje terjatve na parceli ustanovila dve hipoteki v skupni višini dobrih 3400 evrov, ki zdaj ovirata Noiramov vpis v zemljiško knjigo. "Na vpis čakamo že od februarja 2018, je pa to povezano s poslovanjem sodišča v tej zadevi. Prejšnji lastnik je bila namreč fizična oseba iz Makedonije, ki še vedno ni prejela sklepa sodišča, saj ne velja fikcija vročitve. Naše podjetje je sodišče že nekajkrat pozvalo, naj za vročanje sklepa dolžniku nemudoma postavijo začasnega zastopnika na stroške našega podjetja, a sodišče še vedno trmasto vztraja z vročitvijo sklepa z mednarodno pravno pomočjo, zato se stvari ne premaknejo nikamor. Zaradi zapletenih uradnih postopkov nam že nastaja velika poslovna škoda, prebivalci Maribora pa imajo v Magdalenskem parku bistveno predolgo pred seboj ruševino v izredno slabem stanju. Upamo in želimo si hitre razrešitve nastalega zapleta," sporočajo iz Noirama.
Poleg države ima sicer hipoteko v višini 87 evrov na parceli tudi Nigrad, ki je po odredbi gradbenega inšpektorja leta 2016 zavaroval zgradbo pred pročeljem v Jezdarski ulici.
Igor Selan





