
Mariborčanka Nataša Žižek Šoštarič se po središču mesta raje prevaža s kolesom, kakor hodi peš. Na svojem vijolično-belem kolesu je vsak dan. Tako je bilo tudi v času poostrenih varnostnih ukrepov zaradi epidemije širjenja koronavirusa, ki si ga bo 71-letna upokojenka zapomnila tudi zaradi grenke izkušnje s policijo. Šestega maja jo je namreč uniformiranec opazil zaradi prometnega prekrška na Partizanski cesti. Peljala se je po kolesarski stezi v nasprotno smer, le kakšnih deset metrov, kolikor pač meri razdalja od trgovine, kjer je imela parkirano kolo, do semaforja v križišču Cankarjeve ulice s Partizansko cesto, pravi Žižek Šoštaričeva.
Zaradi upokojenke poklical okrepitev
Med čakanjem na zeleno luč jo je prestregel policist. "Arogantno me je opozoril, da sem vozila pa napačni strani vozišča. Odvrnila sem mu, da je bilo to zgolj dvanajst korakov, nakar me je verbalno napadel," Mariborčanka opiše prvi stik s policistom Robertom M. Ker v postopku z njo ni uporabljal zapovedane zaščitne opreme (maske in rokavic), mu ni hotela izročiti osebnega dokumenta. "Ko je zasvetila zelena, sem stopila na prehod, on pa me je zgrabil za levo ramo in me s kolesom vred odvlekel nazaj na pločnik, kakor da sem največji kriminalec. Seveda sem mu očitala, da je s tem krepko prekoračil svoja pooblastila." Upokojenka ne zanika, da je kritizirala policista, on pa ji je vrnil tako, da je globa za vožnjo po napačni strani kolesarske steze narasla za skoraj dvajsetkrat. "Zavpil je name, da ima ogromno pooblastil in da me bo oglobil še za žalitev uradne osebe." Upokojenki je pripisal, da se je nedostojno vedla do uradne osebe in da ni upoštevala zakonitega ukrepa na kraju, kar je na plačilnem nalogu s prekrškom vred naneslo na 791,12 evra.

Ukrepala še isti dan
"Ker je med postopkom vpila in se nedostojno vedla, pri tem pa ni upoštevala odrejenega zakonitega ukrepa oziroma odredbe uradne osebe, je tudi za to kršitev prejela plačilni nalog," je mariborska policijska uprava ob našem poizvedovanju utemeljila, zakaj je Mariborčanki globa narasla na 791,12 evra. Žižek Šoštaričeva trditve o nedostojnem vedenju odločno zavrača, glede očitka, da je vpila na uniformiranca, pa policiji odgovarja: "Moj onkolog (zaradi raka so ji odstranili ščitnico in obščitnico, op. p.) bi bil izjemno vesel, če bi se lahko drla, fizično sem namreč omejena pri tem, glas mi mutira, velikokrat ga nimam." Zaradi plačilnega naloga je ukrepala še isti dan, ko ji je bil izdan. Odšla je na Policijsko postajo Maribor I in pomočniku komandirja napovedala, da bo vložila zahtevo za sodno varstvo ter se pritožila tudi nad delom policista. Svojo napoved je uresničila po elektronski pošti, naslednji dan pa jo je pomočnik komandirja obiskal na njenem domu, da je pritožbo zoper policista še podpisala. To ni bil edini policijski obisk. Pomočnik komandirja Matej H. je pri vratih Mariborčanke pozvonil tudi 27. maja. "Prinesel mi je vabilo na mediacijo," je na neobičajen način vročanja pošte opozorila Žižek Šoštaričeva. Policiji se je bržčas mudilo, saj je bil pomiritveni postopek razpisan za 2. junij.
"Po meni se je vsul plaz neresnic"
Mariborčanka se ga je udeležila, a s policijske postaje v Vošnjakovi ulici je odšla razočarana. "Doživela sem šok, na mediaciji sem poslušala same neresnice, to je bila zame žalitev, izničili so me kot človeka, v nulo, do konca," je strnila svoje občutke. Pričakovala je opravičilo policista Roberta M., dočakala pa zgolj njegovo priznanje, da med poostrenim nadzorom nad kolesarji v postopku z njo ni uporabljal zaščitne maske. "Sicer pa se je po meni vsul plaz samih neresnic, izjav, s katerimi so bremenili mene." Pri tem je Mariborčanka mislila na izjavo, ki se je pojavila v zapisniku o pomiritvenem postopku, in sicer, da naj bi bila 6. maja policistu Robertu M. med postopkom rekla: "Ti si smrkavec policijski. Zjebala te bom, da boš ostal brez službe, prasec. Zdaj grem na postajo in te bom prijavila." Žižek Šoštaričeva si še ni opomogla od dejstva, da se je v pomiritvenem zapisniku tako nizkoten stavek pojavil kot njen citat. "To ni moj nivo, sicer pa gre za tipično stereotipen stavek, že prevečkrat uporabljen, in bi ga policisti, ki se branijo z njim, lahko že zamenjali." Razkrila nam je še, da je pomočnik komandirja dan zatem, ko mu je naznanila, da se bo pritožila zaradi ravnanja policista številka 1788..., v gostinskem lokalu poiskal priče, ki bi lahko bile očividke dogajanja. Našel jih je več, vse so ženske. Potrdile so mu, da je bila občanka v postopku videti razburjena, česar Žižek Šoštaričeva niti ne zanika, odločno pa zavrača vsakršen očitek o nedostojnem vedenju.
Žižek Šoštaričeva je na zapisnik o pomiritvenem postopku izjavila, da se z ugotovitvami ne strinja, ni pa želela, da bi se postopek nadaljeval na senatu. "Brezupno bi bilo, videla sem, v katero smer gre zadeva," pravi Mariborčanka, ki je svojo izkušnjo s policistom popisala za specializirano državno tožilstvo, na katerem deluje posebni oddelek za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili.
Vesna Lovrec





