
Mariborčana Boris Špes in Igor Šalamun, ki sta se aprila letos znašla sredi dopinške afere in pristala v priporu, danes iz hišnega pripora potujeta v Bosno in Hercegovino. Na tožilstvu v Livnu se bosta soočila z atletinjo, zaradi katere sta pristala v kazenskem postopku. Govori se o hrvaški tekačiči Danijeli Kuna, ki je lani zmagala na maratonu v avstrijskem Linzu, a je padla na dopinškem testu. Izkazalo se je, da je imela v organizmu darbepoetin, ki je v športu prepovedana substanca. Na zaslišanju pred avstrijsko protidopinško komisijo je Kuna priznala, da je tekmovala pod vplivom prepovedanih substanc v športu, in izdala, da ji je jemanje nedovoljenih snovi predlagal slovenski trener, nekdanji maratonec in gorski tekač Igor Šalamun, snovi pa da ji je priskrbel Špes, o katerem je bila prepričana, da je zdravnik. Dobila je prepoved tekmovanja za eno leto, proti Špesu in Šalamunu, ki ju je obremenila, pa so policisti na podlagi sodne odredbe pričeli izvajati prikrite preiskovalne ukrepe. Prisluškovali so telefonskim pogovorom, sledili osumljenima, uporabili pa tudi tajnega policijskega delavca, ki je od osumljenih dvakrat kupil prepovedane substance.

Primer nazaj v preiskavo
Po prepričanju kriminalistov je bil Špes tisi, ki je priskrbel zdravila in preparate, ki so bili potem injicirani vrhunskim in rekreativnim športnikom. Tiste, ki so bili pripravljeni za boljše rezultate uporabiti doping, pa naj bi bil predvsem med tekači iskal Šalamun. Aprila so ju aretirali in kazensko ovadili, morala sta v pripor. Mariborsko tožilstvo je obtožnico proti njima vložilo že junija, a se je zapletlo. Zagovornika obtoženih sta ugovarjala zoper obtožnico, zunajobravnavni senat Okrožnega sodišča v Mariboru pa je odločil, da se mora primer vrniti v preiskavo, za kar so bili "zaslužni" bosanski pravosodni organi, ki niso upoštevali navodil mariborskega preiskovalnega sodnika Slavka Gazvode. Ta je v preiskavi sprejel sklep, da je treba v postopku zaslišati atletinjo Kuno. Trenutno živi v Bosni in Hercegovini, zato je Gazvoda odločil, naj jo prek mednarodne pomoči zaslišijo v Livnu, kar se je tudi zgodilo. Ker pa bosanski pravosodni organi niso sledili navodilu našega sodnika, da morajo zagovornika obdolženih obvestiti, kdaj bodo zaslišali Kuno, je zunajobravnavni senat mariborskega sodišča odločil, da naj primer zaradi te napake vrnejo v preiskavo. Obdolžena namreč morata dobiti priložnost, da se s pričo, ki ju je obremenila, soočita v živo.
Soočenje naj bi se v Livnu zgodilo danes. Zagovornika Šalamuna in Špesa sta Večeru potrdila, da bodo prisotni na zaslišanju obremenilne priče, odhod v Livno je napovedalo tudi mariborsko tožilstvo, s Kuno nismo prišli v stik. Smo pa neuradno izvedeli, da se je iz hišnega pripora z atletinjo po telefonu pogovarjal trener Šalamun, zaradi česar je tožilstvo sodišču predlagalo, naj obdolženega iz hišnega pripora premestijo v pripor za rešetkami. Zunajobravnavni senat je izpeljal narok v zvezi s tem, na njem pa predlog tožilstva zavrnil, ker je presodil, da Šalamun s sporočili ni poskušal vplivati na Kuno, pač pa je zgolj komentiral, kaj je izpovedala pred protidopinško komisijo, in ji očital, da ni govorila resnice. Kot smo izvedeli neuradno, naj bi bila obramba zatrjevala, da je Kuna obdolžena obremenila po krivici in z namenom, da je pri protidopinški komisiji dosegla nižjo kazen prepovedi nastopanja na tekmovanjih.
Obramba si prizadeva izločiti prisluhe
Ko je zunajobravnavni senat zaradi procesnega zapleta primer proti Borisu Špesu in Igorju Šalamunu vrnil v preiskavo, je opozoril tudi na to, da tožilstvo v obtožnici ni povzelo izpovedbe priče Kune, čeprav je po oceni senata "bistvena ne samo glede očitkov, temveč tudi glede presoje odreditve preiskovalnih ukrepov". Na to okoliščino je v ugovoru zoper obtoženega opozoril tudi zagovornik prvoobdolženega Špesa, odvetnik Simon Dolinšek. "Obramba problematizira zakonitost uvedbe prikritih ukrepov," je odvetnik izjavil za Večer, ker Kune niti v Avstriji niti pri nas ni zaslišala policija, ampak ju je obremenila na zaslišanju pred avstrijsko protidopinško agencijo.
Poleg kazenskega spora še delovni
Kriminalisti glavno vlogo v dopinški aferi pripisujejo Igorju Špesu, ki naj bi bil sporne substance posameznikom ne le prodal, ampak jim jih tudi vbrizgal. Sumijo ga, da je substance med drugim nabavljal na pljučnem oddelku v Univerzitetnem kliničnem centru (Maribor), kjer je bil zaposlen na delovnem mestu zdravstvenika. Hitro za tem, ko je ta informacija prišla v javnost, so Špesa odpustili iz službe, on pa je proti delodajalcu na delovno sodišče vložil tožbo. Delovno sodišče je v tej zadevi razpisalo dve obravnavi, nazadnje v sredo, vendar podrobnosti dogajanja v delovnopravnem sporu niso znane, ker je sodišče zaradi občutljivih podatkov iz obravnave izključilo javnost. Je pa Špesov odvetnik Simon Dolinšek v pogovoru za Večer izpostavil: "Delodajalec ni ugotovil internih kršitev, mojemu klientu ni bilo dokazano, da je odtujil karkoli. Službo je izgubil zgolj zaradi medijske izpostavljenosti."
Vesna Lovrec





