
Če je bil v petek, ko ga je Acun Ilicali predstavil kot novega-starega športnega direktorja Zlatko Zahovič še nekoliko zadržan, je bil ob predstavitvi prvega moža stroke veliko bolj konkreten - tako glede kadrovanja kot tudi obrambe svojega pogleda na nogomet.
"Ni mi potrebno predstavljati enega najbolj trofejnih trenerjev," je Zahović dejal ob predstavitvi Milaniča. Po njegovih besedah so bili kriteriji za izbiro jasni in vse želeno so dobili v eni osebi. "Lastnik kluba je bil le za Darka Milaniča, še preden sem povedal vsa imena, ki sem jih imel v mislih. To sem seveda sprejel z obema rokama," je dejal o izbiri trenerja. Darko Milanič pa je pojasnil, da se je na vabilo odzval zaradi strokovnosti Zahoviča in njunega uspešnega sodelovanja v preteklosti.
Zahović je opozoril, da privabiti takšnega trenerja ni bilo samoumevno. "Ponuditi ne moreš veliko, a hkrati lahko ponudiš zgodovino, navijače ... Zelo malo trenerjev bi prišlo samo zaradi tega," je pojasnil in dodal, da si v klubu zdaj vsi želijo časa in potrpljenja, a se hkrati zavedajo, da "čas lahko prinesejo le zmage".

Športni direktor že pospešeno sestavlja mozaik za novo sezono, ki bo za Maribor po dolgem času minila brez evropskih tekmovanj. "24 ur dnevno poteka moje delo ... V dveh dneh sem shujšal dva kilograma in pol. Bil sem med domom in pisarno," je slikovito opisal svoj vstop v staro vlogo. Da je minuli vikend res preživel v Ljudskem vrtu, so nam potrdili tudi ljudje, ki so zaposleni v klubu.
Zahović je povedal, da iščejo prave okrepitve in želijo priključiti mlade igralce, cilj pa je predvsem ustvariti "vitek kader" s čim manj nezadovoljnimi posamezniki. Pri tem ima močno podporo lastnika: "Ob proračunu, ki nam ga omogoča lastnik kluba in s katerim sem zadovoljen, moramo narediti najboljšo mogočo ekipo. Rezultat je glavni. Tukaj smo, ker ni bilo rezultatov."
Na vprašanje o "pragmatičnem" nogometu, ki je bil zaščitni znak njune prejšnje skupne ere in je včasih tarča kritik ljubiteljev atraktivnejše igre, je Zahović odgovoril v svojem prepoznavnem slogu. Poudaril je, da sta z Milaničem v zadnjih letih spremljala razvoj nogometa. "V zadnjih letih je Maribor sledil modernemu nogometu, zakaj pa so bili rezultati slabi?" se je vprašal in ostro stopil v bran svoji filozofiji, pri tem pa spomnil na nepozabne večere v ligi prvakov: "Od marsičesa je odvisna debata o načinu igre, o pragmatičnosti. O tem, kaj je prav in kaj ne ... Poglejte, na Chelsea in Liverpool ste se v tem mestu vozili z mestnim avtobusom, to pa ni bilo slabo, kajne?"
Miha Dajčman












