
Izplačilo sredstev je sicer predvidela lanska novela zakona o RTVS. Zaradi neizplačila se zavod lahko znajde v likvidnostnih težavah.
Razpravo o tem so člani sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) danes sicer opravili za zaprtimi vrati. Po koncu pa so na RTVS za STA zagotovili, da je uprava kljub zavrnjenemu zahtevku v stiku z ministrstvom in pogovori o tem potekajo.
Novela zakona o RTVS, ki jo je DZ sprejel decembra lani, določa, da bo glasbena produkcija iz državnega proračuna sofinancirana v višini štirih odstotkov od vrednosti zbranega rtv-prispevka letno. To znaša približno štiri milijone evrov.
Hkrati je določila tudi, da bi morali biti programi narodnostnih skupnosti iz državnega proračuna letno sofinancirani v višini desetih odstotkov od vrednosti zbranega rtv-prispevka, kar znaša približno deset milijonov evrov. A RTVS za zdaj ostaja tudi brez teh sredstev in v negotovosti glede njihovega izplačila, saj od urada za narodnosti, kamor so izstavili zahtevek, o tem še niso dobili odgovora.
Z vprašanjem izplačil se je sicer zapletlo že spomladi. Uprava je svet tedaj seznanila z mnenjem ministrstev za kulturo in za finance, da je treba za prejetje sredstev podpisati še pogodbo, medtem ko je uprava vztrajala pri stališču, da dodatno pogodbeno urejanje z državo kot ustanoviteljico zavoda ni potrebno. Svet RTVS je tedaj stališče uprave podprl.
Zaradi skrbi glede posledic morebitnega neizplačila okoli 14 milijonov evrov javni radioteleviziji je svet delavcev RTVS 17. junija sklical zbor delavcev z namenom, da zaposleni dobijo konkretne informacije glede finančnega stanja zavoda. Kot je tedaj za STA povedal predsednik sveta delavcev Robert Pajek, zaposleni pričakujejo, da se bodo plače nemoteno izplačevale tudi v prihodnje. Po črnem scenariju bi lahko zavod namreč glede na denarni tok postal insolventen že po izplačilu plač za avgust, je posvaril.








