
"Ta zakon je zelo sporen. Upam si trditi, da je tudi ustavno sporen, neskladen. Zakaj? Ta politika je očitno pozabila na 138. člen ustave, ki pravi: prebivalstvo izvaja lokalno samoupravo na občinski ravni in drugih lokalnih skupnostih. Prebivalstvo, ne državljani. To pravico imajo pri nas že 20 let. Argument z druge strani, da tega številne države nimajo, ni pravi. Naša ustava je namreč v tem segmentu jasna, in če mi dajemo nekaj več pravic tujcem kot kakšna druga država, to kaže samo našo širino. In če 20 let to ni bila težava, zdaj pa tik pred volitvami je težava, bi morala izpostaviti še eno stvar, in to se pri tej vladi že dogaja v prvih tednih vladanja. Sprejemati takšno zakonodajo po hitrem postopku brez neke širše razprave, konsenza, takšno ukrepanje, takšno delovanje vlade, katerekoli, vodi samo v razdvajanje in ne v tisto enotnost, ki jo vsaj po izjavah tudi politikov na desni na koncu želimo. To ni prava pot in upam, da bodo poslanke in poslanci opozicije zbrali tistih 30 podpisov in vložili zahtevo za oceno ustavnosti. Mislim, da je to morda celo bolj prava pot kot referendumi. /.../
To je napad predvsem na volivce iz tretjih držav, predvsem verjetno na državljane in državljanke Zahodnega Balkana. Ampak ne pozabimo, s tem zakonom so odvzeli pravico tudi ameriškim državljanom, izraelskim, če hočete, britanskim, vsem tujcem, ki tukaj prebivajo, delajo in živijo v lokalnih skupnostih in v katere tudi prispevajo. /.../
Zmotilo me je, da se je še pred konstituiranjem vlade v parlamentu sprejelo določeno število zakonov, in tudi po tem, ko je bila vlada konstituirana, je že nekaj zakonov šlo čez parlamentarno proceduro, šele potem pa je predsednik vlade, gospod Janša, ponudil strankam v opoziciji partnerstvo za razvoj. Ni ubral prave poti. Skratka, pri partnerstvu za razvoj bi si želela več ... partnerstva."
Vir: MMC RTVS















