Prvi dan testiranja na Partizanski v Mariboru: "Prišel sem, ker bi rad smučal"

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
05.01.2021 11:55
Mariborčani se za testiranje še naprej odločajo zaradi mirne vesti in zaščite soljudi, pa tudi zaradi smučanja. Do 9.30 so mariborski zdravstveni delavci testirali 108 oseb, od tega je bilo kar 21 pozitivnih
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Gneče ni tudi zato, ker na Partizanski 14a delujejo tri odvzemna mesta.
Andrej Petelinšek

Prvi dan množičnega testiranja na covid-19 v organizaciji Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca poteka tekoče, brez vsake gneče. V zgodnjih jutranjih urah je sicer pred vrati objekta na Partizanski cesti 14a, kjer testiranje izvajajo, čakalo kakih 50 ljudi, a se je vrsta hitro razredčila, saj sta na razpolago dva sprejemna in tri odvzemna mesta.  Aleksander Jus, pomočnik direktorja mariborskega zdravstvenega doma, tudi meni, da je gladki potek testiranja rezultat urnika po abecednem sistemu, ki so ga uvedli: "Glede na to, da se je toliko ljudi že testiralo, gneče pa ni, je naša odločitev, da testiramo po časovnem razporedu glede na začetnice priimkov, dobra."

Trije od štirih testirancev, s katerimi smo se pogovarjali, se tega pravila sicer niso držali. Uro prej je stanje na Partizanski preveril Saša Miklavžič in izkoristil dejstvo, da ni bilo nikogar. "Testiral sem se, da lahko grem smučat. Zdaj samo počakam na sporočilo z rezultatom in potem že lahko kupim karto," je bil v pogonu. "Prišel sem, da sem siguren, da nimam virusa in da so lahko tudi domači brezskrbni," pa je svoj razlog pojasnil upokojenec Mirko Jakob. Da ni bilo nobene čakalne dobe, je mimogrede izkoristil tudi pismonoša Damijan Leben. "Bojim se za svoje stranke, da bi jim lahko kaj prinesel. Saj je mala verjetnost in se trudim z zaščitnimi ukrepi, ampak kaj če ... Ne bi rad imel koga na vesti," je pojasnil zgovorni poštar in nadaljeval: "Veste, nekateri sploh ne pazijo na zaščitne ukrepe. V družbi je že tako slabo vzdušje, da ljudje nič ne verjamejo, nič jim ne pomenijo niti znanstveni dokazi, gojijo pa teorije zarote o testiranju, cepljenju, 5G. Za mene je to 'larifari', mislim, da moramo biti družbeno odgovorni in skrbeti drug za drugega."

Do 9.30 so mariborski zdravstveni delavci testirali 108 oseb, od tega je bilo kar 21 pozitivnih. To pomeni precej višji odstotek pozitivnih, kot je to običajno za množična testiranja, najverjetneje zato, ker so nekateri osebni zdravniki paciente z bolezenskimi simptomi pošiljali kar na Partizansko, čeprav lahko tja pridejo le zdravi občani. V času našega kratkega obiska smo naleteli na dva taka primera. "Iti morate na Cesto proletarskih brigad 71," se je hudoval Jus, ki se je na lokaciji nahajal ravno, ko se je želel testirati gospod z bolečim grlom in je povedal, da ga je tja napotila zdravnica. Jus je gospoda na testiranje naročil na pravem naslovu, svoje kolege pa opozoril, naj paciente pošiljajo na Cesto proletarskih brigad.

Zdravstveni dom bo testiranje opravljal vsak delavnik med 7.30 in 14.30 do preklica ministrstva za zdravje. 

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta