(FOTO) Avtobusi "harmonike" po 35 letih spet na mariborskih cestah

Igor Selan Igor Selan
24.06.2026 10:45

Maribor pospešeno nadaljuje elektrifikacijo mestnega prometa, na najbolj obremenjene mariborske linije prihajajo novi 18-metrski električni zgibni avtobusi, ki lahko naenkrat prepeljejo kar 127 potnikov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Po mariborskih cestah bo od danes naprej vozilo osem novih zgibnih električnih avtobusov, popularno imenovanih harmonike
Saso Bizjak

Mariborska občina in Marprom sta danes v promet predala osem novih 18-metrskih, šest 12-metrskih in dva 6-metrska električna avtobusa, s čemer se nadaljuje obsežna elektrifikacija mestnega potniškega prometa. Z novimi avtobusi je zdaj v Marpromovi floti skupaj že 41 električnih vozil, od tega osem 18-metrskih, deset 12-metrskih, šest 9,5 metrskih, štiri 8,5-metrskih in dva 6-metrska avtobusa, sedem Maistrov, trije potniški kombiji in en električni vlakec. Kot so poudarili na predstavitvi, gre za pomemben korak k sodobnejšemu, okolju prijaznejšemu in učinkovitejšemu javnemu prevozu.

Saso Bizjak

Posebno pozornost so pritegnili predvsem novi 18-metrski zgibni avtobusi, med Mariborčani popularno poimenovani harmonike. "To, kar vidimo danes, je tudi neka simbolika. Tudi sam se namreč še spomnim, ko smo s pancerji in smučkami še v temi hodili na šestko, ki je takrat seveda bila ena takšna harmonika in zdaj, po 35 letih, na naše ceste spet prihajajo takšni avtobusi. To kaže na to, da vse več ljudi uporablja javni potniški promet, za kar se jim seveda zahvaljujem," je povedal župan Saša Arsenovič. Po zadnjih podatkih se je samo letos število potnikov povečalo za štiri odstotke.

Saso Bizjak

Kot je dodatno pojasnil direktor Marproma Ranko Šmigoc, lahko novi zgibni avtobusi naenkrat prepeljejo 127 potnikov, kar 50 več, od standardnih avtobusov, zato jih bodo pretežno uporabljali na najbolj obremenjeni liniji G1, kjer dnevno prepeljejo okrog 1900 potnikov. Ker bodo do konca leta nabavili še sedem novih električnih avtobusov, bodo ob linijah G5 in G6, ki sta elektrificirani v celoti, postopoma dokončno elektrificirali še druge glavne linije G1, G2, G3 in G4, pa tudi nekaj povezovalnih linij.

Saso Bizjak

Do konca leta bo tako v Marpromovem voznem parku že več kot 40 odstotkov električnih vozil. Zahvala za to gre, kot je povedal Arsenovič, tudi državi, saj nabavo novih električnih avtobusov sofinancira kar v 80 odstotkih, za 11 milijonov evrov vredne letošnje investicije je tako prispevala kar osem milijonov evrov, preostali trije milijoni so strošek občinskega proračuna. Skupna vlaganja v elektrifikacijo voznega parka sicer znašajo že 21 milijonov evrov, še nekaj dodatnih milijonov evrov pa je občina namenila tudi za prilagoditev Marpromovih delavnic in vzpostavitev sodobne polnilne infrastrukture. Pri tem pričakujejo, da bodo nekateri avtobusi celoten dnevni delovni cikel opravili le z enim samim polnjenjem.

Saso Bizjak

Šmigoc je ob tem spomnil tudi, da mariborski mestni potniški promet letos praznuje 100 let. Od prvih dveh avtobusnih linij leta 1926 je sistem zrasel na današnjih 29 mestnih linij.

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

povezani prispevki

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta