(FOTO) Iz morja reševali avto in utopljenca

Sijan Pretnar
05.06.2026 09:17

Na glavni koprski pomol so v četrtek hiteli koprski poklicni gasilci. Voznik je z avtomobilom zapeljal v morje  ... Tokrat je na srečo šlo le za scenarij vaje, na kateri so se urili gasilci potapljači in pripadniki Slovenske vojske.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Naključni mimoidoči so se v zadnjih dneh večkrat spraševali, kaj se je zgodilo na morju ob glavnem koprskem pomolu, na srečo pa je šlo tokrat le za vajo.
Gb Koper

Podobni prizori kot včeraj so se na glavnem koprskem pomolu ob Ukmarjevem trgu vrstili vse od torka in se bodo še jutri. Direktor-poveljnik koprske gasilske brigade Jan Brodar je povedal, da so skupaj z Upravo za pomorstvo organizirali vajo, na kateri so se v štirih dneh zvrstili gasilci potapljači iz vseh štirih izmen. "Simulirali smo, da je v morje padel avtomobil in da je ena oseba pogrešana," je pojasnil Brodar. Na teren je - tako kot da bi šlo za pravo intervencijo - odhitela ekipa potapljačev z vso tehnično mehanizacijo, ki je potrebna za dvig vozila iz vode.

Gasilci so se na pomolu pripravili in ob sodelovanju ostalih služb preiskali območje. Avto je odneslo približno 15 metrov od obale, v bližini pa je bila tudi lutka (s katero so simulirali utopljenca). Vaja se je končala, ko so lutko našli in potegnili iz vode ter na kopno dvignili tudi avtomobil.

Brodar je dodal, da so vaje, ki vključujejo urjenje njihovih potapljačev, pomembne, saj takšnih intervencij sicer ni veliko. Preverjajo in utrjujejo pa tudi sodelovanje z drugimi pristojnimi službami. Arturo Steffe, koordinator iskanja in reševanja na Upravi za pomorstvo, je potrdil, da so takšne vaje ob urjenju enot namenjene tudi preverjanju protokolov, ki jih imajo različne službe, in njihovemu usklajevanju. Po koncu vaje vedno sledi še analiza.

V torek so z gasilci na vaji sodelovali zaposleni s pristaniške kapitanije, v sredo pomorski policisti, včeraj Slovenska vojska s svojimi potapljači, danes pa se bodo urili še zaposleni iz sektorja za varovanje obalnega morja (Svom) pri Upravi za pomorstvo.

V koprski gasilski brigadi imajo sicer enajst gasilcev potapljačev, za katerimi je zahtevno usposabljanje, izkušnje pa še dodatno pridobivajo s takšnimi vajami, kot se vrstijo v teh dneh.

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

povezani prispevki

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta