
Pred slovensko košarkarsko reprezentanco je prvo dejanje tega poletja, zaključek prvega dela kvalifikacij za svetovno prvenstvo, ki ga bo prihodnje leto gostil Katar. Slovenska izbrana vrsta bo v začetku julija odigrala zadnji dve tekmi prvega kroga kvalifikacij, v Talinu proti Estoniji in v Stožicah proti Švedski. Za generalko so varovanci Aleksandra Sekulića v Celju odigrali prijateljsko tekmo s sosednjo Italijo, ki je slavila z rezultatom 86:83.
Občutek za pomembne tekme
"Dobili smo občutek igrati skupaj. Nekaj fantov je tudi manjkalo. Ta občutek je bil preprotreben približno mesec po zaključeni sezoni, mogoče eni v klubu igramo malo manj, drugi spet več, torej moramo vsi dobiti nazaj ta občutek za pomembne tekme, ki še prihajajo. Na začetku priprav smo se ukvarjali sami s sabo. Pogledali smo že nekaj podatkov o Estoncih. Vemo pa, da v teh kvalifikacijskih oknih na koncu najbolj odločata borbenost in želja. Tudi sedaj bo tako," je dejal Žiga Samar, ki je z dvanajstimi točkami in šestimi podajami proti zahodnim sosedom dokazal, da lahko prevzame pomembno vlogo. Zato mu je pripadel zadnji met na tekmi, s katerim bi Slovenci lahko izsilili podaljšek, a po prodoru Jeseničana čez celotno igrišče žoga ni želela skozi obroč pri metu za tri. "Tekmovalni naboj je vedno tukaj. Želeli smo si zmage, žal se ni izšlo, a najbolj pomembna je tekma z Estonijo."

Pred Estonci, s katerimi se bo Slovenija v Talinu pomerila 3. julija, se je Aleksander Sekulić moral soočiti s številnimi odpovedmi, zaradi njih pa je sestava trenutne ekipe precej mlada in raznolika. "Resda se igralci zmeraj nekoliko zamenjajo, vendar se s fanti poznamo iz mlajših kategorij, se gledamo po televiziji in vemo, kdo je kdo. Ker smo manjša država in se poznamo že od mladih nog, se je potem veliko lažje najti na parketu. Imamo srečo, da ni tako velikih razlik, kot bi bile v kakšnih večjih državah, kjer se fantje prvič srečajo," je še poudaril 25-letni Samar, ki bo od prihodnje sezone nosil dres Burgosa.

Slovenijo prikazati v najboljši možni luči
Čeprav jih šteje šele dvajset, Mark Padjen, ki je Slovenijo z dvema trojkama v zadnji četrtini držal v igri, v trenutni zasedbi ni med najmanj izkušenimi košarkarji. Konec koncev sta od njegovega debija na tekmi proti Portugalski minili že skoraj dve leti. "Vsakič ko prideš, je malce lažje, si pa moraš tudi izboriti svoje mesto in v vsakem oknu prikazati ravno to, kar od tebe zahteva selektor. Vsekakor je sedaj lažje, ko poznam sistem in soigralce. Je pa vsaka reprezentančna akcija tudi nov izziv," je povedal bodoči član univerze Murray State. Čeprav bi poletje lahko preživel v ZDA in se pripravljal na svojo prvo sezono v ligi NCAA, se je Padjen odločil, da najprej pomaga članski izbrani vrsti in nato nastopi še na domačem prvenstvu do dvajset let. "Ti, ki smo tukaj, se trudimo po najboljših močeh in poskušamo slediti viziji strokovnega štaba ter Slovenijo v najboljši možni luči predstaviti domačim navijačem. Danes smo preizkušali nekatere stvari, tako da smo kljub porazu dobili tudi veliko pozitivnih spoznanj."

Z razdalje je bil sinoči razpoložen tudi Miha Cerkvenik, ki ob treh trojkah ni skrival, da nima težav s sprejemanjem selektorjevih navodil in pričakovanj. "Pripravljen sem narediti, karkoli trener pričakuje od mene. Če je to metanje, bom metal, če skok, bom skakal. Tukaj se prilagajamo eden drugemu in vsak daje svoj maksimum. Nimamo enakih vlog kot v klubu, ampak vsak dela to, kar zna najboljše. Skupaj smo šele dva tedna. Veliko igralcev, ki so trenirali z nami, danes sploh ni bilo tukaj. Morda nismo bili najbolj uigrani, kar je običajno za prvo tekmo. Proti Estoniji bomo pokazali veliko boljši obraz."
Slovenska izbrana vrsta bo najprej odpotovala v Talin, kjer jo v petek čaka obračun z Estonci, nato pa bodo Sekulićevi varovanci tri dni kasneje v Stožicah gostili Švede.






