
Slovenski odbojkarji so po treh tesnih zmagah na uvodnem turnirju prišli že do skupno četrte, v četrtek pa jih čaka nov obračun v Stožicah, ko se bodo ob 20.30 merili z Bolgarijo.
Mešanica izkušenih in mladih slovenskih odbojkarjev je pod taktirko italijanskega stratega Fabia Solija na prvem turnirju lige v Linyiju na Kitajskem nanizala tri tesne zmage s 3:2 proti Kitajski, Poljski in Kubi ter poraz proti Japonski.
Doslej so jih pestila nihanja v igri, kar so skušali odpraviti že na današnji tekmi pred domačimi navijači proti kanadski izbrani vrsti. Ta je na svetovni lestvici 11., medtem ko je Slovenija šesta na svetu. V okviru lige narodov sta se pomerili že štirikrat, vse tekme so dobili Slovenci, ki so bili ob tem boljši tudi na olimpijskem turnirju v Parizu leta 2024.
V slovensko vrsto se je danes vrnil kapetan Tine Urnaut, Slovenci pa so ob všečni igri blesteli tudi na servisu, dosegli so osem asov. S četrto zmago in le enim porazom je Slovenija spet pri samem vrhu lige narodov na trenutno četrtem mestu.
Ekipi sta v prvem nizu vodoma igrali točko po točko, v manjši prednosti so bili nekajkrat Kanadčani. Ti so tudi prvi povedli s tremi točkami (13:10), po kanadskem vodstvu +4 (18:14) pa je Soli vzel minuto odmora. Po tej so Slovenci odločno zaigrali in po dveh zaključkih Nika Mujanovića tekmece ujeli na 18. točki. Z asom Tončka Šterna so povedli 20:19, tudi v končnici niza pa so bili učinkovitejši.
Drugi niz se je spet dolgo igral točko po točko, le da so tokrat domači odbojkarji pobegnili na +3 z asom Jana Kozamernika za 12:9. Severnoameričani so priključili na 14. točki, po več izenačenjih pa s tremi zaporednimi tudi povedli z 20:18. V odločilnih trenutkih je Kanada pobegnila na +3 (23:20) in niz uspešno pripeljala do konca.
Kanadčani so v tretjem z delnim izidom 4:0 hitro povedli z 8:4, Slovenci pa so jih s svojim 3:0 ujeli pri 11:11 in nato povedli s 13:12. V izenačenem nadaljevanju je Slovenija držala točko, dve prednosti, preden je z asom Uroša Planinšiča pobegnila na +3 (20:17). Tudi niz je suvereno zaključila, tokrat z asom Šterna.
V četrtem nizu, polnem preobratov, so Slovenci sprva držali točko, dve prednosti in na tri ušli pri 9:6. Kanadčani so priključili na 11:11 in povedli z 12:11. Slovenci so takoj vodstvo prevzeli nazaj in po delnem izidu 4:0 spet vodili za tri (15:12). A spet so prišli trenutki gostov, ki so z lastnimi štirimi zaporednimi točkami povedli z 18:16. Slovenci so izenačili na 19:19 in s tretjo točko zapored povedli z 20:19. Tudi v napeti končnici so bili ob domači podpori bolj zbrani in zadržali zmago.
V slovenski vrsti je bil s 24 točkami najboljši Tonček Štern. Nik Mujanović je pristavil 18 točk, 11 pa Alen Pajenk.
Pred današnjo tekmo sta se na dogodku Slovenski dan v Stožicah srečala tudi predsednik Odbojkarske zveze Slovenije Metod Ropret in minister za gospodarstvo, delo in šport Anže Logar. Tekmo, ki so jo med odmori v okviru dneva popestrile slovensko obarvane glasbene točke, so si ogledali interventni posredovalci, od gasilcev, zdravnikov, medicinskih sester, reševalcev itd.








