(VIDEO) Brezobzirnost Stevanovićeve delegacije: Limuzine na pločniku, ki je namenjen slepim in slabovidnim

Zo. M.
22.06.2026 15:15

Državniški obisk brez kulture: delegacija predsednika DZ se je s črnimi limuzinami pred beograjskim hotelom Hilton parkirala na pločniku, in to čez taktilne oznake, namenjene slepim in slabovidnim pešcem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Če bi slepi sledili črtam na pločniku, bi jih zaustavile črne nemške limuzine prestižnih znamk. Politikom se je to zdelo okej, policisti pa "nič ne morejo". 
Instagram/posnetek Zaslona

Morda smo se v Sloveniji že kar navadili na nizek nivo kulture pri politikih. Upali bi si trditi, da podobno velja tudi za Srbe. A celo tam so presenečeni, ko vidijo, kako oholo in brezobzirno se znajo obnašati naši najvišji predstavniki. 

Nič ne pomaga, da je lokacija prestižna, Hiltonov hotel v Beogradu. Po vzoru tamkajšnjega reka "Nije žvaka za seljaka" se je delegacija predsednika državnega zbora Zorana Stevanovića meni nič tebi nič sparkirala kar po domače, na pločnik. Še huje: kolona prestižnih črnih limuzin nemškega porekla je zasedla točno tisti del pločnika, na katerem so taktilne oznake, s pomočjo katerih se orientirajo najranljivejši člani naše družbe - slepi in slabovidni. 

Takšnemu vedenju se tudi Srbi niso mogli načuditi. Eden od njih je dogajanje tudi posnel in na instagramu pod profilom "lutajuči reporter" objavil mnenje o dogodku. Kot je navedel, je bilo v koloni parkiranih več kot deset vozil, pri čemer je ugotavljal: "Medtem ko se prebivalcem vsakodnevno pišejo kazni za nepravilno parkiranje, se zastavlja vprašanje, če zakoni v Srbijo veljajo za vse ali obstajajo tudi privilegirani, katerim je dovoljeno to, kar je navadnim ljudem prepovedano? ... Ali varnostni protokoli za tuje delegacije vsebujejo tudi blokiranje infrastrukture, ki je namenjena najbolj ogroženim?" 

Seveda ne. Vprašanje je bilo le retorično. A vseeno logično. Avtor zapisa in posnetka je namreč poudaril, da so bila prisotna tudi štiri vozila prometne policije in osem prometnih policistov, ki bi seveda morali poskrbeti za red. Ko jih je avtor na to opozoril, je dobil le odgovor: "Kaj pa mi tu moremo?"

Hja, vendarle je šlo za visok obisk - Stevanović je med 16. in 18. junijem obiskal najvišje srbske funkcionarje, med njimi predsednika Aleksandra Vučića, premierja Đura Macuta in predsednico Narodne skupščine Ano Brnabić -, zato si najbrž tudi sami policisti niso upali posredovati.

V Sloveniji pa se lahko vprašamo, ali se bo praksa tovrstnega oholega in brezobzirnega obnašanja (v prometu) razpasla tudi v naše kraje? Že zdaj ne prometna ne politična kultura nista na kakšnem posebej visokem nivoju, a očitno se da še nižje ...  

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta