
Vročinski val v Sloveniji se stopnjuje. Agencija RS za okolje je zaradi vse večje toplotne obremenitve za danes izdala rdeče opozorilo za jugozahodni del države, za nedeljo in ponedeljek pa bo rdeče opozorilo veljalo tudi za osrednjo Slovenijo. Drugod po državi ostaja v veljavi oranžno opozorilo.
Po napovedih vremenoslovcev bodo temperature najvišje v nedeljo in ponedeljek. V notranjosti države se bodo povzpele od 34 do 37 stopinj Celzija, na Goriškem in v Vipavski dolini pa lahko dosežejo tudi 38 oziroma celo 39 stopinj. Zelo verjetno bo presežen tudi absolutni junijski temperaturni rekord v Sloveniji, ki znaša 38,4 stopinje Celzija in je bil izmerjen 26. junija lani v Dobličah pri Črnomlju.
Vročina naj bi nekoliko popustila v torek, a bodo temperature še vedno zelo visoke, okoli 35 stopinj Celzija. Po napovedih Arsa bo takrat za vso državo predvidoma veljalo oranžno opozorilo.
Arso opozarja, da lahko tako visoke temperature močno vplivajo na zdravje, zlasti pri občutljivejših skupinah prebivalstva. Ljudem svetujejo, naj se sredi dneva in popoldne zadržujejo v senci, uživajo lahko hrano ter pijejo dovolj tekočine. Prav tako je treba vodo in senco zagotoviti domačim živalim.
Bivalne prostore je priporočljivo zračiti ponoči in zgodaj zjutraj, vozila, parkirana na soncu, pa pred vožnjo dobro prezračiti. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ob tem opozarjajo na nevarnosti dehidracije, vročinske izčrpanosti in vročinske kapi ter priporočajo omejitev fizične aktivnosti in hlajenje prostorov.





