
Uprava Slovenskega državnega holdinga (SDH) je v imenu države kot edinega družbenika Pošte Slovenije minuli četrtek prevetrila nadzorni svet družbe. Urški Kežmah je podelila nov štiriletni mandat, namesto Barbara Cerovšek Zupančič in Barbare Nose, ki jima konec meseca poteče mandat, pa je imenovala Janeza Žlaka in Alenko Urnaut, je poročala STA.

Novi mandat Urške Kežmah je začel teči v petek, štiriletni mandat Žlaka in Urnaut pa bo stekel 2. julija, je razvidno iz sklepov, objavljenih na spletnih straneh SDH. V nadzornem svetu so od predstavnikov kapitala še Gašper Marc, ki mu mandat poteče decembra, Mihovil Rameša in Andrej Kohont, ki imata mandat do konca junija 2029 oz. do marca prihodnje leto. Urška Kežmah je vsestransko vplivna pravnica, med drugim je predsednica sodnega sveta, v preteklosti pa je denimo zastopala tudi Damirja Črnčeca, nekdanjega tesnega zaveznika Janeza Janše, ki je bil nato po razhodu z večkratnim premierjem tudi pomemben sodelavec Golobove ekipe.

Po nekaterih informacijah naj bi bila menjava v nadzornem svetu uvertura v zamenjave v upravi državnega poštnega in logističnega podjetja, ki jo vodi Marko Cegnar. Po neuradnih informacijah portala Info360 naj bi Pošta Slovenije leto končala s skoraj štirimi milijoni evrov izgube. Da so poslovali negativno, so za portal v Pošti tudi priznali, gre pa za prvi negativni poslovni rezultat po letu 2013. Pomemben vpliv na izid sta imela o navedbah Pošte za portal predvsem dva dejavnika, in sicer odprava odloženih davkov ter oblikovanje dodatnih rezervacij iz razloga pravnomočne sodbe glede plačila dodatnih pokojninskih prispevkov za poklicne voznike. Lanski rezultati poslovanja naj bi bili sicer uradno objavljeni konec meseca.

Med možnimi povratniki na vrh Pošte se omenja gospodarstvenik iz kvote SDS, Tomaž Kokot. Ta je Pošto vodil v obdobju prejšnje Janševe vlade, po zmagi Svobode in Roberta Goloba je moral oditi. Razrešil ga je ravno nadzorni svet, ki ga je vodila Urška Kežmah. Po neuradnih informacijah tudi v gospodarskih krogih SDS niso povsem soglasni, ali naj Kokot še enkrat prevzame Pošto. Kokot je po predzadnji menjavi oblasti zaposlil Petro Grah Lazar, ki je v tretji Janševi vladi vodila NPU, zdaj pa je nova vodja kabineta pri ministru za notranje zadeve in javno upravo Franciju Matozu. Ko je Kokot prvič prišel na čelo Pošte, je izbruhnila afera, da ni izpolnjeval pogojev za zasedbo položaja. Na položaju je tedaj zamenjal Borisa Novaka, pod zastavo SDS je nekoč želel postati župan Poljčan.






