Ko človek umre sam: Kaj se zgodi s stanovanjem, če ni dedičev?

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
22.06.2026 05:00
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Število zapuščin brez dedičev v Sloveniji narašča, z njim pa tudi število nepremičnin, ki preidejo v last države.
Število zapuščin brez dedičev v Sloveniji narašča, z njim pa tudi število nepremičnin, ki preidejo v last države.
Sašo Bizjak
Vsako leto v Sloveniji več kot tisoč zapuščin ostane brez dedičev, njihovo premoženje pa preide v last države. Med njimi so tudi stanovanja in hiše, vendar država ne vodi evidence, koliko stanovanjskih nepremičnin na ta način pridobi. Večino takšnih nepremičnin nato proda, najemnih pogodb pa v zadnjih dveh letih ni sklenila niti ene.

V članku še izveste:
Koliko zapuščin brez dedičev je bilo obravnavanih v zadnjih letih.
Koliko nepremičnin je država prodala po dedovanju brez dedičev.
Kdo upravlja nepremičnine, ki ostanejo brez lastnikov.
Ali lahko dediči, ki se pojavijo pozneje, zahtevajo vrnitev nepremičnine.
Ali bi lahko del teh praznih stanovanj pomagal pri reševanju stanovanjske krize.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta