Je Pulj postal Disneyland? Domačini opozarjajo, da mesto izgublja identiteto

A.B.
26.06.2026 10:50

Številni domačini in redni gosti trenutno zmajujejo z glavo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Podobno kot v Barceloni ali Benetkah se tudi v Pulju prebivalci sprašujejo, kako naj sploh še normalno živijo. Središče mesta poleti zanje praktično ne ponuja več mirnega prostora.
Profimedia

Priljubljena istrska prestolnica doživlja drastično preobrazbo. Sprehod po starih mestnih ulicah Pulja danes ponuja precej drugačno sliko kot pred leti. Hitra hrana, gumijasti bonboni, litri parfumov in kitajska plastika preplavljajo stojnice ter izrivajo pristno lokalno ponudbo, poroča hrvaška radiotelevizija HRT.

Številni domačini in redni gosti zmajujejo z glavo. Namesto avtentičnih spominkov in bogate istrske dediščine središče največjega mesta v najbolj turistični hrvaški regiji ponuja le še ceneni blišč. Turisti sicer pogosto navdušeno kupujejo magnetke in jedo v restavracijah s hitro prehrano, a domačini občutijo močan grenak priokus. Fotograf Saša Miljević opozarja, da mesto ne ponuja več presežkov, hkrati pa gostinci vse težje najdejo dober kader. Čeprav odgovorni za turizem poudarjajo bogato kulturno ponudbo, kot so vinski muzej, muzej oljčnega olja in številne prireditve, dolgoletni obrtniki in gostinci menijo, da Pulj zmore in mora pokazati več.

Ta plaža v Pulju je raj za ljubitelje skakanja v morje in potapljanja

Od mesta za življenje do turistične kulise

Gostinec Denis Bimbašić poudarja, da plastika in hitra hrana dobesedno dušita staro mestno jedro. Pravi obrtniki in stare obrti hitro izginjajo, zato bi morali ponudbo nujno usmeriti v bolj kakovostne vode. Številke in rekordi v turizmu domačinom že dolgo ne pomenijo ničesar. Podobno kot v Barceloni ali Benetkah se tudi v Pulju prebivalci sprašujejo, kako naj sploh še normalno živijo. Središče mesta poleti zanje praktično ne ponuja več mirnega prostora.

Novinar Zvjezdan Strahinja ostro opozarja na izgubo mestne identitete. "Ko mesto izgubi svoj značaj, postane le še destinacija. Ko iz te destinacije preženejo še zadnje stalne prebivalce, se spremeni v turistično letovišče," opisuje trenutno stanje. Vse, kar obiskovalci vidijo poleti, pozimi preprosto izgine. Turisti tako prihajajo gledat mesto, ki dejansko deluje kot zabaviščni park. V središču tega tako imenovanega Disneylanda danes živi manj ljudi kot v časih, ko je bil Pulj le majhen, zapuščen kraj pred prihodom avstro-ogrske oblasti. Zato se vse glasneje postavlja vprašanje, ali obmorska mesta postajajo le še prazne turistične kulise in kam je izginila tista prava, opevana avtentičnost.

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

povezani prispevki

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta