Župan Arsenovič še drugič umaknil odlok o holdingu

Igor Selan Igor Selan
10.05.2019 16:15

Župan Saša Arsenovič je z dnevnega reda seje mestnega sveta moral znova umakniti odlok o ustanovitvi holdinga javnih podjetij, saj zanj ni dobil podpore niti v koaliciji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Župan Saša Arsenovič se zaveda, da je ustanovitev holdinga velika odgovornost, zato se je tudi pripravljen več pogovarjati in usklajevati. Ob njem direktor mestne uprave Boris Železnik in Boštjan Brezovnik z Inštituta za lokalno samoupravo
Igor Napast

Mariborski župan Saša Arsenovič še zmeraj nima zadostne podpore za ustanovitev holdinga javnih podjetij. Potem ko je prvič odlok o ustanovitvi holdinga z dnevnega reda seje mestnega sveta moral umakniti že marca, svetniki o njem ne bodo odločali niti na naslednji seji v ponedeljek.
"S koalicijo in pravnimi strokovnjaki smo znova prečesali odlok in identificirali nekaj malenkosti, ki jih je treba popraviti, da ne bo potem na seji preveč razprav. Gradivo bomo zato uvrstili na junijsko sejo. Potrebne so še finančne analize, ampak skupno sporočilo vseh javnih podjetij in pravnikov je, da mesto zaradi boljšega delovanja javnih podjetij holding potrebuje. Tema je samo, kako ga narediti tako, da bo učinkovit še naslednjih 50 let. To je velika odgovornost, zato smo se tudi pripravljeni več pogovarjati in usklajevati. Verjamem, da bomo na koncu sprejeli takšen odlok, ki bo to omogočal," je povedal Arsenovič.


S hčerinskimi podjetji izgubili dva milijona evrov

Župana je pri načrtovani ustanovitvi holdinga podprl Boštjan Brezovnik z Inštituta za lokalno samoupravo. Kot enega od argumentov je navedel mnenje računskega sodišča iz leta 2015, v katerem to ugotavlja, da občine s kapitalskimi naložbami slabo upravljajo. "Od leta 2008 so javna podjetja z izgovorom, da ne morejo opravljati tržnih dejavnosti, ustanavljala hčerinske družbe. Maribor je na tem področju še posebej specifičen, predvsem zato, ker so javna podjetja ustanovila celo vrsto hčerinskih d.o.o.-jev, konkretno zato, da so se izognila javnofinančnemu in političnemu nadzoru. Ključni problem je, da v teh podjetjih tudi računsko sodišče nima izrazitih pristojnosti, kar je rezultiralo v izgubi javnih financ. Samo ta podjetja naj bi v letu 2017 v Mariboru s tekočo izgubo in slabitvami izgubila skoraj dva milijona evrov. Za primerjavo - s tem denarjem bi lahko obnovili vsaj deset vrtcev ali zgradili novo šolo," je bil konkreten Brezovnik.


Povečali bi učinkovitost in transparentnost

Holding bi po Brezovnikovih besedah omogočil centralizirano izvajanje javnih storitev in postopkov javnega naročanja, s tem pa transparentnost dela javnih podjetij. Prav tako naj bi bilo mesto z ustanovitvijo holdinga bolje pripravljeno na črpanje evropskih sredstev v prihodnji finančni perspektivi.
"Mariborska občina je namreč najmanj učinkovita med mestnimi občinami pri pridobivanju nepovratnih sredstev. Zato se je županova ekipa že lotila priprave strategije trajnostnega razvoja mesta in ostalih podrejenih aktov, ki bodo skupaj s holdingom zagotovili, da bo mesto bolj učinkovito pri upravljanju svojega premoženja. Je pa čas ključnega pomena, ker morajo te strategije in holding biti sprejeti do začetka prihodnjega leta, naslednje leto bo namreč treba pripraviti operativne in investicijske programe, potem pa začeti načrtovati investicije," je svetnike k ustanovitvi holdinga pozval Brezovnik.

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta