
Svet zavoda UKC Maribor se je sestal zaradi nove sistemizacije delovnih mest, ki jih zahteva dogovor med sindikati in vlado o plačah in drugih stroških dela v javnem sektorju, in pripadajočih aneksov h kolektivnim pogodbam. Svet zavoda je dal soglasje k spremenjeni sistemizaciji, a opozoril, naj država zagotovi denar za plače, sicer bo UKC Maribor znova oziroma še globlje v rdečih številkah.
Napredovanje v višje plačne razrede naj bi po izračunih UKC Maribor malho za plače obremenilo za dodatnih 5,3 milijona evrov letno, in sicer 3,5 milijona v letu 2019, ko napredujejo zaposleni do 26. plačnega razreda, in dodatnih 1,8 milijona letno, ko bodo napredovali še tisti iz višjih plačnih razredov. "Za pokritje tega stroška bi se morale cene zdravstvenih storitev povečati v letu 2019 za dva odstotka, v letu 2020 pa še za dodaten odstotek," napoveduje Milan Soršak, pomočnik direktorja za ekonomske zadeve. Sedaj je UKC za plače zaposlenih namenil okrog 100 milijonov evrov letno.
Slabe izkušnje
Ljubo Germič, predsednik sveta zavoda, opozarja: "Svet zavoda je dal soglasje k sprejemu sistemizacije kot potrebnega pogoja za uresničitev dogovora med vlado in sindikati o dvigu plač, hkrati pa z zaskrbljenostjo naslovil na ministrstvo za zdravje sklep, da naj se čim prej pojasni, kateri vir sredstev bo omogočil pokritje novonastalih stroškov dela, ki so nastali s temi napredovanji."
"Še vedno smo soočeni z odlivom sestrskega kadra"
Sestre ne bodo manj utrujene
Monika Ažman, predsednica Zbornice - Zveze (Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov), sicer pozdravlja dogovor o napredovanju delavcev v zdravstveni negi za en plačni razred, a zadržano: "Seveda je en plačni razred boljše kot nič, ampak vsi vemo, da to ni sistemska rešitev. Trend upokojevanja se bo šele začel, in če ne bomo kot družba začeli resno gledati na to, kje bomo dobili kader, se nam ne bo dobro godilo. Če napredujejo za en plačni razred, ne bodo naše medicinske sestre nič manj utrujene." Ažmanova pravi, da se sicer vendarle nekoliko obrača na bolje tudi v UKC Maribor, ki zaposluje kader s področja zdravstvene nege, a "to je na neki način kaplja v morje, ker ljudi na trgu ni", dodaja.
Ob tem velja poudariti, da je 9000 delavcev v zdravstveni negi starejših od 50 let in šele sedaj se bo pričel ta val upokojitev. Srednja medicinska sestra s 55 leti delovne dobe lahko napreduje le do 34. plačnega razreda, začne v 24., kjer je bruto plača nekaj čez tisoč evrov.
Zdravniki se celo vračajo
Napredovalo bo 2740 zaposlenih, je povedal Matjaž Vogrin, strokovni direktor UKC Maribor: "Tega sem zelo vesel, vsak izmed njih si zasluži višje plačilo za delo, ki ga opravlja. Smo pa zaskrbljeni, saj je ustno zagotovilo eno, pisno zagotovilo oziroma denar na tekočem računu pa je nekaj drugega. Seveda trdno računamo, da bo ministrstvo držalo obljubo." Ne nazadnje že sanacijski program od bolnišnice zahteva uravnoteženo poslovanje in za letošnje leto je predvidenih 4,7 milijona evrov.






