Zaradi dogovora med sindikati in vlado bo UKC Maribor samo letos potreboval 3,5 milijona evrov več za plače

Andreja Kutin Lednik
03.01.2019 18:40

Svet zavoda je dal soglasje k spremenjeni sistemizaciji, a opozoril, naj država zagotovi denar za plače, sicer bo UKC Maribor znova oziroma še globlje v rdečih številkah.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V UKC Maribor primanjkuje 70 zdravnikov in 150 medicinskih sester.
Andrej Petelinšek

Svet zavoda UKC Maribor se je sestal zaradi nove sistemizacije delovnih mest, ki jih zahteva dogovor med sindikati in vlado o plačah in drugih stroških dela v javnem sektorju, in pripadajočih aneksov h kolektivnim pogodbam. Svet zavoda je dal soglasje k spremenjeni sistemizaciji, a opozoril, naj država zagotovi denar za plače, sicer bo UKC Maribor znova oziroma še globlje v rdečih številkah.
​Napredovanje v višje plačne razrede naj bi po izračunih UKC Maribor malho za plače obremenilo za dodatnih 5,3 milijona evrov letno, in sicer 3,5 milijona v letu 2019, ko napredujejo zaposleni do 26. plačnega razreda, in dodatnih 1,8 milijona letno, ko bodo napredovali še tisti iz višjih plačnih razredov. "Za pokritje tega stroška bi se morale cene zdravstvenih storitev povečati v letu 2019 za dva odstotka, v letu 2020 pa še za dodaten odstotek," napoveduje Milan Soršak, pomočnik direktorja za ekonomske zadeve. Sedaj je UKC za plače zaposlenih namenil okrog 100 milijonov evrov letno.

Slabe izkušnje

Ljubo Germič, predsednik sveta zavoda, opozarja: "Svet zavoda je dal soglasje k sprejemu sistemizacije kot potrebnega pogoja za uresničitev dogovora med vlado in sindikati o dvigu plač, hkrati pa z zaskrbljenostjo naslovil na ministrstvo za zdravje sklep, da naj se čim prej pojasni, kateri vir sredstev bo omogočil pokritje novonastalih stroškov dela, ki so nastali s temi napredovanji."

Zdravniki se celo vračajo

Napredovalo bo 2740 zaposlenih, je povedal Matjaž Vogrin, strokovni direktor UKC Maribor: "Tega sem zelo vesel, vsak izmed njih si zasluži višje plačilo za delo, ki ga opravlja. Smo pa zaskrbljeni, saj je ustno zagotovilo eno, pisno zagotovilo oziroma denar na tekočem računu pa je nekaj drugega. Seveda trdno računamo, da bo ministrstvo držalo obljubo." Ne nazadnje že sanacijski program od bolnišnice zahteva uravnoteženo poslovanje in za letošnje leto je predvidenih 4,7 milijona evrov.

V dogovoru s sindikati se bodo s septembrom dodatki za delo v manj ugodnem delovnem času zvišali, s tem pa se bo povišala tudi razlika pri izplačilu med dežurstvom ali naduro.
Andrej Petelinšek
Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta