
Vodstvo Univerze v Mariboru se je danes srečalo s člani Kluba 7, ki ga sestavljajo poslanke in poslanci iz 7. volilne enote (Maribor z okolico), tema sestanka pa je bila predvsem strategija vključevanja univerze v izvajanje kohezijske politike znotraj kohezijske regije Vzhodna Slovenija. Kot je povedal rektor Zdravko Kačič, univerza pri tem veliko upov polaga v projekt Innovum (informacijsko središče Univerze v Mariboru), s katerim želi olajšati prenos znanja v gospodarstvo. "Innovum je v bistvu infrastrukturni objekt z ustrezno raziskovalno in razvojno opremo. O stroških zaenkrat še ne bi želel govoriti, ker pa gre za infrastrukturo, gre za precej velika vlaganja, ki pa so za doseganje cilja nujna," je povedal Kačič. Ob osrednjem objektu v Mariboru bi univerza nato razvijala vstopne točke za gospodarstvo v več krajih v vzhodni kohezijski regiji, kjer bi podjetjem pomagala pri različnih zadevah. "Od svetovanja do pomoči pri zaščiti intelektualne lastnine pa do komercializacije njihovih produktov. Innovum sicer ni nekaj, kar bi si izmislili mi, projekt je zastavljen na osnovi študij dobrih praks iz tujine," je še povedal Kačič.
"Za primerjavo - leta 2009 je bilo v Sloveniji ustanovljeno osem centrov odličnosti, za njihovo ustanovitev je bilo namenjenih 84 milijonov evrov, vsi so v zahodni kohezijski regiji."
Igor Selan





