
Z razstavo fotografij Freedom and Hope (Svoboda in upanje) se v Fotogaleriji Stolp predstavlja Katja Goljat s posnetki s potovanja po ZDA, na katerih dokumentira pot in življenje sodobnega nomada, ki še vedno živi in potuje na predelanem avtobusu s skupino podobno mislečih ljudi. Tudi 37-letna Korošica, ki zdaj živi v Ljubljani, se s stalnostjo, zasidranostjo na en prostor, ne obremenjuje preveč, pravi, da je "dom tam, kjer lahko parkiraš". Lani se je sicer s svojstvenim projektom Mestni album poklonila rodnemu Slovenj Gradcu z razstavo v avli Koroške galerije likovnih umetnosti.
Fotografinja je tudi sama vstopila na omenjeni avtobus ter za tri tedne postala del vagabundske družine, ki jo je na potovanju po ZDA spoznala naključno. "Avtobus je prav tudi vse, kar premorejo v materialnem smislu portretiranci Katje Goljat, ki bi prav lahko bili ujeti v času 60. let. Zato Rollieflexova srednjeformatna kamera iz leta 1954, ki avtorico spremlja že od študija fotografije na Danskem, ni bila izbrana naključno, saj daje učinek barvnega negativnega in dia filma fotografijam posebno mehkobo barv in v gledalcu na prvi pogled za trenutek lahko vzbudi nekakšen (psevdo) nostalgičen občutek po oddaljenih krajih in dogodkih, ki jih sam ni nikoli izkusil, pa vendar se zdijo tako blizu," je o razstavi zapisala Maša Špiler.






