V Ljubljani je, v Mariboru pa ni denarja za anonimno testiranje za hiv

Jana Juvan Jana Juvan
18.02.2019 16:49

Stroka opozarja, da je anonimno testiranje za hiv izredno pomembno, a 2000 evrov za pet let takšnega programa v Mariboru se ne najde.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zgodnje testiranje in zdravljenje zmanjšuje vpliv okužbe z virusom hiv individualno in družbeno.
Reuters

V Mariboru je ob ponedeljkih med 10. in 12. uro v kleti infekcijskega oddelka UKC odprta ambulanta, ki je namenjena testiranju za virusom hiv. Testi so danes že hitri, do četrtka ljudje že dobijo rezultat, pove tamkajšnji infektolog Hristijan Angeleski. Tudi že zelo zanesljivi so, doda. Testiranje je brezplačno, krije ga zdravstveno zavarovanja, a posameznik za to potrebuje zdravstveno kartico. Testiranje torej ni anonimno, takšno poznajo le v Ljubljani. Strokovnjaki bi si sicer želeli omogočiti anonimno testiranje povsod, saj ocenjujejo, da bi se potem bistveno več ljudi odločilo zanj. A ministrstvo za zdravje je mariborskemu UKC prošnjo za financiranje anonimnega testiranja, ki bi za pet let stalo okoli 2000 evrov, zavrnilo, čeprav je komisija za aids na ministrstvu ocenila, da bi bilo to koristno.

Kako je urejeno v Ljubljani

Zakaj? "Financiranje tovrstnih storitev iz proračunskih sredstev ministrstva za zdravje ni ustrezna rešitev. Bolnišnice imajo namreč na voljo drugačne mehanizme za zagotavljanje financiranja dejavnosti, ki so potrebna in upravičena, na primer preko splošnega dogovora ali notranje prerazporeditve sredstev," pojasnjujejo. Če povzamemo, anonimni program v Mariboru bi bil brez dvoma koristen, a UKC naj denar zanj najde drugje, morda kar pri sebi.

Tretjina jih ne ve za okužbo

Zadnje geslo mednarodnega dneva boja proti aidsu, ki ga zaznamujemo 1. decembra, je bilo sicer vezano prav na testiranje, glasilo se je "poznaj svoj status", poudarjali pa so pomen dostopnosti in dosegljivosti do testiranja. "Zgodnje testiranje in zdravljenje zmanjšuje vpliv okužbe individualno in družbeno," so med drugim zapisali v sporočilu za javnost na NIJZ (Nacionalnem inštitutu za javno zdravje).

Hristijan Angeleski, infektolog v UKC Maribor: "Najboljši način preprečevanja okužbe je še vedno preventiva."
Igor Napast

Stigma še vedno glavna težava

Eden od vodilnih strokovnjakov za hiv pri nas, dr. Janez Tomažič iz infekcijske klinike UKC Ljubljana, poudari, da je glavna težava pri bolnikih s hivom še vedno stigma. "To ni več ista bolezen, kot je bila pred 25 leti, imamo učinkovita zdravila, zato je odpadlo veliko strahov pred smrtjo. A to, da ima nekdo hiv, ima še vedno zelo slabo konotacijo v družbi. Če se ljudje že gredo testirat, se zato ne želijo izpostaviti z imenom, saj se bojijo, da bi to pristalo v kakšnih seznamih, registrih, čeprav tega ni," pojasni Tomažič. In doda: "V Sloveniji smo zelo dobri, ko ugotovimo okužbo s hivom. Takrat človeka uspešno pritegnemo k zdravljenju in ga zadržimo. Ampak teh, ki jih ne poznamo, je preveč."

Z zdravilom skušajo preprečiti okužbo

Ljudje lahko torej v UKC Maribor opravijo testiranje, ki je krito iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja. Za to ne potrebujejo nobene napotnice osebnega zdravnika, saj jim jo izdajo kar na oddelku. V ambulanti se ob ponedeljkih običajno oglasi med pet do petnajst ljudi. Potrjenih okužb iz UKC Maribor je letno okoli deset, a letos so iz mariborske regije v Ljubljani obravnavali že šest s hivom okuženih ljudi, pove Tomažič. Tiste s potrjeno okužbo namreč napotijo v UKC Ljubljana na zdravljenje, kjer imajo kontrole običajno na pol leta.
Lahko pa v mariborski ambulanti omogočijo ljudem tudi zdravilo (profilakso) po tveganem spolnem odnosu, ki lahko v veliki meri prepreči okužbo z virusom hiv. "Najboljši način preprečevanja okužbe je še vedno preventiva," pri tem poudari Angeleski. Zdravila za hiv so sicer čedalje bolj učinkovita. To pa še zdaleč ne pomeni, da je bolezen ozdravljiva, doda. "Virus imamo lahko le pod kontrolo. Pacienti, ki redno jemljejo zdravila, imajo v krvi potem nizko količino virusa in je tudi tveganje za prenos nižje, a še vedno obstaja." Nekoč so ljudje s hivom morali jemati tudi po deset različnih zdravil, zdaj vzamejo le eno tableto ali dve, njihovo življenje pa je lahko popolnoma normalno. Ključno je seveda, da virus hiv po zaslugi zdravil ostane v fazi mirovanja, imunski sistem ni toliko uničen in okuženi ne oboli za aidsom.

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta