
Mariborčan Edo Pavao Belak, oče sina s težavami v duševnem zdravju, že dolga leta s svojimi izkušnjami pomaga drugim svojcem oseb s težavami v duševnem zdravju. Za svoje prostovoljno delo v Šentu (Slovenskem združenju za duševno zdravje) je prejel plaketo državnega sveta najzaslužnejšim prostovoljcem za leto 2018.
"Triindvajset let je, odkar se mi je posvetilo, da moram nekaj narediti na sebi, Matjaž pa ima težave v duševnem zdravju že dlje. Odnos med nama ni bil tak, kot bi moral biti. Mislil sem, tako kot običajno starši mislijo, da je treba 'drugo stran' spreminjati, da je treba otroka ukalupiti v neke forme, da se obnaša tako, kot mi hočemo, da se," razlaga Belak. Za takratni problematični odnos s sinom danes pravi, da je bil pravi blagoslov, saj je zato po določenem času spoznal, da se mora spremeniti sam.
Najtežje je sprejeti človeka takega, kot je
Začel se je udejstvovati v Šentu in začutil je, da tudi drugi svojci ne znajo, ne zmorejo ali pa niso dovolj poučeni o tem, kako ravnati. "Začeli smo s skupinami svojcev, pogovori, 'izobraževanjem' svojcev. Ne dajem nasvetov, ampak samo delim svoje izkušnje. In znam poslušati - včasih je potrebno le to," pravi Belak.
"Ne dajem nasvetov, ampak samo delim svoje izkušnje"
Svojci za svojce
Edo Pavao Belak je zelo aktiven tudi v programu Prospect, ki ga izvaja mednarodna organizacija Eufami, v katero se združujejo svojci iz 23 evropskih držav. V okviru Prospecta se izvajajo tako imenovana vrstniška usposabljanja, kar pomeni, da svojci oseb s težavami v duševnem zdravju, ki opravijo posebno izobraževanje, izvajajo program usposabljanja za druge svojce. Od leta 2003 so v Sloveniji izvedli že 50 takih usposabljanj, Eufami pa ga je poslal vodit ta usposabljanja tudi v Albanijo, Moldavijo in na Poljsko. S tem njegovih aktivnosti na področju duševnega zdravja še kar ni konec. Že od samega začetka delovanja zastopnikov pravic oseb na področju duševnega zdravja je eden od zastopnikov, zdaj jih je še devet - Belak zastopa osebe s težavami v duševnem zdravju na varovanih oddelkih na mariborski in ormoški psihiatriji ter v zavodu Hrastovec in domu Lukavci.
Svojci pomembni kot del civilne iniciative
V Šentu je Belak izjemno aktiven: bil je njegov predsednik, zdaj je podpredsednik in predsednik foruma svojcev. "Svojci smo pomembni kot civilna iniciativa," poudarja. In ponazarja: "Pri zakonu o duševnem zdravju smo veliko naredili za to, da se je zakon sprejel, zdaj delamo na resoluciji nacionalnega programa duševnega zdravja od 2018 do 2028, ki predvideva, da bo duševno zdravje postalo predmet obravnave v skupnosti. Na primarni ravni je predvidena ustanovitev centrov za duševno zdravje, tako da bodo storitve dostopne v okolju, kjer človek živi, dela, preživlja prosti čas, kajti zdaj se človeka s težavami v duševnem zdravju napoti kar na psihiatrijo, in tudi multidisciplinarnih timov, ki bodo lahko ljudi obiskali na domu. Od 2013. štirje takšni timi že delujejo in svojci iz Novega mesta mi pravijo, da je to odlično."
To, da je pomoč dostopna in je obravnava pravočasna, je izjemno pomembno. "Kadar je tako, lahko ljudje s takimi težavami 'komot' funkcionirajo. Ne nazadnje je veliko umetnikov imelo shizofrenijo, pa so ustvarjali. Tudi naš Matjaž, ki se je našel v glasbi, odlično funkcionira," pravi Belak.
Tatjana Vrbnjak





