Težave v duševnem zdravju se še vedno skrivajo

Tatjana Vrbnjak Tatjana Vrbnjak
04.01.2019 15:48

Edo Pavao Belak, ki s svojimi izkušnjami pomaga drugim svojcem oseb s težavami v duševnem zdravju, je eden od najzaslužnejših prostovoljcev za leto 2018.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mariborčan Edo Pavao Belak je izjemno aktiven v Šentu: bil je predsednik združenja, zdaj je podpredsednik in predsednik foruma svojcev.
Janko Rath

Mariborčan Edo Pavao Belak, oče sina s težavami v duševnem zdravju, že dolga leta s svojimi izkušnjami pomaga drugim svojcem oseb s težavami v duševnem zdravju. Za svoje prostovoljno delo v Šentu (Slovenskem združenju za duševno zdravje) je prejel plaketo državnega sveta najzaslužnejšim prostovoljcem za leto 2018.
"Triindvajset let je, odkar se mi je posvetilo, da moram nekaj narediti na sebi, Matjaž pa ima težave v duševnem zdravju že dlje. Odnos med nama ni bil tak, kot bi moral biti. Mislil sem, tako kot običajno starši mislijo, da je treba 'drugo stran' spreminjati, da je treba otroka ukalupiti v neke forme, da se obnaša tako, kot mi hočemo, da se," razlaga Belak. Za takratni problematični odnos s sinom danes pravi, da je bil pravi blagoslov, saj je zato po določenem času spoznal, da se mora spremeniti sam.

Najtežje je sprejeti človeka takega, kot je

Začel se je udejstvovati v Šentu in začutil je, da tudi drugi svojci ne znajo, ne zmorejo ali pa niso dovolj poučeni o tem, kako ravnati. "Začeli smo s skupinami svojcev, pogovori, 'izobraževanjem' svojcev. Ne dajem nasvetov, ampak samo delim svoje izkušnje. In znam poslušati - včasih je potrebno le to," pravi Belak.

Svojci pomembni kot del civilne iniciative

V Šentu je Belak izjemno aktiven: bil je njegov predsednik, zdaj je podpredsednik in predsednik foruma svojcev. "Svojci smo pomembni kot civilna iniciativa," poudarja. In ponazarja: "Pri zakonu o duševnem zdravju smo veliko naredili za to, da se je zakon sprejel, zdaj delamo na resoluciji nacionalnega programa duševnega zdravja od 2018 do 2028, ki predvideva, da bo duševno zdravje postalo predmet obravnave v skupnosti. Na primarni ravni je predvidena ustanovitev centrov za duševno zdravje, tako da bodo storitve dostopne v okolju, kjer človek živi, dela, preživlja prosti čas, kajti zdaj se človeka s težavami v duševnem zdravju napoti kar na psihiatrijo, in tudi multidisciplinarnih timov, ki bodo lahko ljudi obiskali na domu. Od 2013. štirje takšni timi že delujejo in svojci iz Novega mesta mi pravijo, da je to odlično."
To, da je pomoč dostopna in je obravnava pravočasna, je izjemno pomembno. "Kadar je tako, lahko ljudje s takimi težavami 'komot' funkcionirajo. Ne nazadnje je veliko umetnikov imelo shizofrenijo, pa so ustvarjali. Tudi naš Matjaž, ki se je našel v glasbi, odlično funkcionira," pravi Belak.

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta