Prušnikova ulica: Ko najemnik ne upošteva lastnika

Tatjana Vrbnjak Tatjana Vrbnjak
09.05.2019 17:32

Čeprav so etažni lastniki iz Prušnikove 44 v Mariboru že avgusta 2017 najemnici skupnega prostora odpovedali najemno pogodbo s trimesečnim odpovednim rokom, ga je ta pripravljena izprazniti šele 30. maja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pred devetimi leti so etažni lastniki Prušnikove 44 v Mariboru za okoli 70 evrov mesečno oddali skupni prostor, v katerem bi si zdaj želeli urediti kolesarnico.
Igor Napast

Pred devetimi leti so etažni lastniki Prušnikove 44 v Mariboru za okoli 70 evrov mesečno oddali skupni prostor, v katerem bi si zdaj želeli urediti kolesarnico, v najem Nevenki Žnuderl. Avgusta 2017 so ji odpovedali najemno pogodbo s trimesečnim odpovednim rokom. Toda v praksi to ni ničesar spremenilo: najemnica prostor še danes uporablja, le da namesto najemnine plačuje uporabnino. Etažni lastniki so takojšnjo izselitev najemnice iz skupnega prostora ponovno zahtevali v začetku letošnjega leta, a je sporočila, da se bo izselila šele 30. maja. Preverili smo, kako je mogoče, da najemnik lastniku narekuje, kdaj bo lahko razpolagal s svojo lastnino.

Etažni lastniki brez moči in vpliva

Dogajanje podrobno opisuje članica nadzornega odbora etažnih lastnikov Jelka Bogatin Gomboc, na kratko ga povzemamo. Konec junija 2017 je upravnik bloka Staninvest etažne lastnike obvestil, da najemnica dolguje 1462 evrov najemnine, in na zboru so etažni lastniki zahtevali odpoved najemne pogodbe; sklep o odpovedi najemnega razmerja s trimesečnim odpovednim rokom, ki ga je sprejela večina etažnih lastnikov s podpisovanjem listin, so najemnici poslali avgusta 2017. Ker je najemnica plačala dolg, je Staninvest novembra 2017 predlagal sklenitev nove najemne pogodbe, kar so etažni lastniki zavrnili. Najemnica niti decembra 2017 in niti januarja 2018 kljub pozivu prostora ni hotela izročiti, ker da sklepa ne priznava. Marca 2018 etažni lastniki niso želeli pooblastiti Staninvesta za zastopanje v sodnih postopkih (s tem bi lahko Staninvest vložil tožbo zoper Žnuderlovo), ko pa so ga ponovno pozvali, naj doseže izpraznitev prostora, jim je upravnik novembra 2018 posredoval izjavo najemnice, da bo prostor izpraznila 30. maja letos.


Marsičesa niso vedeli

Bogatinova tudi pravi, da etažni lastniki marsičesa v zvezi s tem skupnim prostorom (od Staninvesta) niso (iz)vedeli. Tako je Bogatinovi sama najemnica marca 2018 povedala, da ima že od 2005. v skupnem prostoru svoj števec za elektriko, in ko so decembra etažni lastniki na zboru zahtevali, da Staninvest na Elektro poda vlogo za odklop elektrike, je njihov predlog predstavnica Staninvesta zavrnila, češ da bodo to storili po izselitvi Žnuderlove.


Je Staninvest naredil vse?

"Vse zapadle najemnine, stroške postopkov in ostale obveznosti smo izterjali, tako da uporabnica v tem trenutku nima odprtih zapadlih terjatev," pa v zvezi s sago glede skupnega prostora v Prušnikovi 44 pravijo v Staninvestu. Zakaj pa niso izvršili sklepa etažnih lastnikov o odpovedi najemne pogodbe iz leta 2017? "Najemnici smo odpovedali najemno pogodbo, vendar ta prostorov prostovoljno do sedaj ni predala. Za izpraznitev prostorov po sodni poti upravnik potrebuje ustrezno soglasje, ki pa ga s strani etažnih lastnikov nismo prejeli, saj so s tem povezani tudi nekateri dodatni stroški. Bivša najemnica vse od odpovedi najemne pogodbe plačuje uporabnino," odgovarja Staninvest.
Na vprašanje, zakaj o izterjavi oziroma sodnih postopkih niso seznanili etažnih lastnikov, pa odgovarjajo, da zato, "ker gre v teh primerih za posredovanje zelo osebnih podatkov, te praviloma posredujemo samo na zahtevo etažnih lastnikov". O postopku so seznanili "enega etažnega lastnika, ki nas je pozval k pojasnilu".

Osebne zamere?

V Staninvestu še pravijo, da "so v situacijo vpletene osebne zamere posameznikov", zato da se v dodatno pojasnjevanje ne želijo vpletati. Jelka Bogatin Gomboc to zavrača. "Tu živim že vrsto let, pa do pred enim letom, kar sem postala članica nadzornega odbora, nisem vedela, kdo je najemnica. Ne gre za osebne zamere, ampak za našo zahtevo in pravico, da kot lastniki skupnega prostora najemniku odpovemo najemno razmerje. Te zahteve upravnik in najemnica nista upoštevala," odgovarja Jelka Bogatin Gomboc. V primeru oddaje skupnega prostora v najem "smo etažni lastniki v podrejenem položaju - upravniki in najemniki imajo več pravic kot etažni lastniki", je še prepričana Bogatin Gombočeva.

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta