
Salon uporabnih umetnosti, priljubljen mariborski razstavno-glasbeni prostor v hiši nekdanje Velike kavarne, je, kot vse kaže, v precejšnjih škripcih. To je z ogorčenim zapisom na svojem facebook profilu minuli konec tedna razkrila znana pevka Maja Keuc. Za svoja lanska koncerta je namreč honorar prejela šele pred dvema tednoma, skoraj leto in pol po nastopih, ki sta bila obakrat razprodana. Medtem pa člani njenega banda plačila še niso dočakali. Kljub neštetim opozorilom na eni in obljubam na drugi strani. "Ne gre za to, da bi bilo naše življenje odvisno od tega 'bajnega' honorarja, gre za način in odnos, ki ga ima Salon uporabnih umetnosti do svojih glasbenikov. V prihodnje bi svojim glasbenim kolegom svetovala, da dvakrat premislijo, če si tam želijo nastopati. Resnična škoda za tako lep ambient s toliko potenciala in duše," se je razkurila mariborska pevka, ki živi na Švedskem.

Račun blokiran skoraj 300 dni
Kaj se torej dogaja s Salonom, ki je bil mestu v velik ponos, zdaj pa ima že skoraj 300 dni blokiran račun? Koliko dolguje in ali bodo upravitelji pospravili svoje umetelne izložbe ter zaprli vrata? Polonca Podgoršek, predsednica Kooperative Peron, socialnega podjetja, ki prostor najema in osmišlja, se o tem z nami uradno ni želela pogovarjati. Je pa včeraj ves dan obljubljala, da bo svojo plat zgodbe predstavila preko facebook objave, a tega kljub našim večkratnim pozivom do zaključka redakcije ni storila.
Zaškripalo pri človeškem odnosu
Kooperativa Peron je socialno podjetje, ki je svojo pot začelo pod okriljem epekajevskega Centra alternativne in avtonomne produkcije. Leta 2013 je skupina entuziastov od Casinoja Maribor v stečaju najela prostore nekdanje Velike kavarne, prostor preobrazila v inovativni prodajno-razstavni prostor ter začela organizirati mestne plese, koncerte, literarna branja, vodene pogovore ter kmalu prerasla v resnega kulturnega akterja. Sčasoma se je Kooperativa Peron razširila še v Vetrinjski dvor, kjer je decembra 2016 vzpostavila Art club & cafe Wetrinsky, del sofinanciranja gospodarskega ministrstva so prejeli nakazan konec decembra 2017. Leto 2017 so zaključili z dobrimi 16 tisoč evri čiste izgube.
Kooperativa sicer dokaj redno plačuje svoje obveze do Narodnega doma Maribor, je povedal Marko Brumen, producent Vetrinjskega dvora. To pomeni obratovalne stroške za gostinski lokal v Vetrinjskem dvoru (najemnine socialno podjetje namreč nima, ker izvaja vnaprej predloženi kulturni program). Kooperativini dolgovi po mnenju Brumna niso v svetu kulture nič nenavadnega, še zlasti v nevladnem sektorju. "Kot kaže, je problem drugje. Ustvarjalcem moraš povedati, da si tam, se odzvati na telefon, da ni treba ljudem 15-krat klicati. Mislim da je zaškripalo predvsem pri človeškem odnosu, žal," ocenjuje Brumen. (jmc)
"Preprosto nismo zmogli"
Za odhod v Vetrinjski dvor so se odločili, da bi si zagotovili uveljavljeno lokacijo, če bodo po zaključenem postopku stečaja Casinoja Maribor, od katerega najemajo prostore nekdanje Velike kavarne, lokacijo primorani zapustiti. "Mestu in ustvarjalcem se je naša širitev v Vetrinjski dvor morda zdela samoumevna, vendar je od nas terjala velike žrtve. Izčrpala nas je finančno in na osebnem nivoju. To smo storili, ker smo želeli meščanom zagotoviti kontinuiran prostor, žal se ni izšlo. Gre pa za širši, sistemski problem, s plačevanjem imajo namreč problem tudi javni zavodi. Mi je pa zelo žal, kar se je zgodilo s plačili glasbenikom. In da so oni to sprejeli kot osebno žalitev. Ni bilo tako mišljeno, preprosto nismo zmogli," je komentirala Magdičeva, ki, poudarjamo znova, s Kooperativo Peron, kakor večina originalne ekipe, že lep čas nima več nič.

Zgradba denacionalizacijskemu upravičencu
Okrog lastništva zgradbe na Glavnem trgu 1, kjer danes prostore najema Salon uporabnih umetnosti, je precej nejasnosti, kajti v zemljiški knjigi sta kot lastnika vpisana Mestna občina Maribor in Casino Maribor, ki je od leta 2009 v stečajnem postopku. Slednjemu Salon uporabnih umetnosti plačuje najemnino in stroške upravljanja. Ker pa ni pa jasno, v kolikšnem deležu sta občina in Casino lastnika, na sodišču poteka postopek za določitev višine lastniškega deleža. V denacionalizacijskem postopku je Ministrstvo za kulturo, zgradba je namreč kulturni spomenik, izdalo delno odločbo. "Denacionalizacijskemu upravičencu Rudiger Thalmannu je priznalo lastninsko pravico na celotni nepremičnini Glavni trg 1. Sklep ministrstva je, da mu morata Mestna občina Maribor in Casino Maribor izročiti to nepremičnino," je pojasnila stečajna upraviteljica Melita Butara. Odločba še ni pravnomočna, mariborska občina se je pritožila. (barb)
Jasmina Cehnar





