Od Salona uporabnih umetnosti glasbeniki terjajo svoj honorar

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
18.03.2019 20:48

Glasbeniki z Majo Keuc na čelu ogorčeni nad Salonom uporabnih umetnosti, ki zavlačuje z izplačevanjem honorarjev; zalomilo naj bi se jim bilo zaradi širitve v Vetrinjski dvor

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pevka Maja Keuc je z ogorčenim zapisom na svojem facebook profilu razkrila, da je za svoja koncerta honorar prejela skoraj leto in pol po nastopih, ki sta bila obakrat razprodana. Člani njenega banda plačila še niso dočakali. 
Sašo Bizjak

Salon uporabnih umetnosti, priljubljen mariborski razstavno-glasbeni prostor v hiši nekdanje Velike kavarne, je, kot vse kaže, v precejšnjih škripcih. To je z ogorčenim zapisom na svojem facebook profilu minuli konec tedna razkrila znana pevka Maja Keuc. Za svoja lanska koncerta je namreč honorar prejela šele pred dvema tednoma, skoraj leto in pol po nastopih, ki sta bila obakrat razprodana. Medtem pa člani njenega banda plačila še niso dočakali. Kljub neštetim opozorilom na eni in obljubam na drugi strani. "Ne gre za to, da bi bilo naše življenje odvisno od tega 'bajnega' honorarja, gre za način in odnos, ki ga ima Salon uporabnih umetnosti do svojih glasbenikov. V prihodnje bi svojim glasbenim kolegom svetovala, da dvakrat premislijo, če si tam želijo nastopati. Resnična škoda za tako lep ambient s toliko potenciala in duše," se je razkurila mariborska pevka, ki živi na Švedskem.

Pevka skupine Papir Ana Bezjak ima neprijetno izkušnjo tako s Salonom kot s klubom Wetrinsky, ki ju upravljajo isti ljudje. 
Andrej Petelinšek

Račun blokiran skoraj 300 dni

Kaj se torej dogaja s Salonom, ki je bil mestu v velik ponos, zdaj pa ima že skoraj 300 dni blokiran račun? Koliko dolguje in ali bodo upravitelji pospravili svoje umetelne izložbe ter zaprli vrata? Polonca Podgoršek, predsednica Kooperative Peron, socialnega podjetja, ki prostor najema in osmišlja, se o tem z nami uradno ni želela pogovarjati. Je pa včeraj ves dan obljubljala, da bo svojo plat zgodbe predstavila preko facebook objave, a tega kljub našim večkratnim pozivom do zaključka redakcije ni storila.

"Preprosto nismo zmogli"

Za odhod v Vetrinjski dvor so se odločili, da bi si zagotovili uveljavljeno lokacijo, če bodo po zaključenem postopku stečaja Casinoja Maribor, od katerega najemajo prostore nekdanje Velike kavarne, lokacijo primorani zapustiti. "Mestu in ustvarjalcem se je naša širitev v Vetrinjski dvor morda zdela samoumevna, vendar je od nas terjala velike žrtve. Izčrpala nas je finančno in na osebnem nivoju. To smo storili, ker smo želeli meščanom zagotoviti kontinuiran prostor, žal se ni izšlo. Gre pa za širši, sistemski problem, s plačevanjem imajo namreč problem tudi javni zavodi. Mi je pa zelo žal, kar se je zgodilo s plačili glasbenikom. In da so oni to sprejeli kot osebno žalitev. Ni bilo tako mišljeno, preprosto nismo zmogli," je komentirala Magdičeva, ki, poudarjamo znova, s Kooperativo Peron, kakor večina originalne ekipe, že lep čas nima več nič.

Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinšek
Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta