
Kaj z letališčem po 16. juliju, ko bo ostalo brez upravljavca? V Občini Hoče - Slivnica, zaposleni na letališču, službe, ki skrbijo za helikoptersko reševanje, in piloti letalskega športnega centra so zaskrbljeni. A črni scenarij - zaprtje letališča - se zdi z vsakim dnem neaktivnosti ministrstva za infrastrukturo bolj verjeten. Prav zaradi "neodzivnosti in nedejavnosti ministrstva za infrastrukturo" se je hoški župan Marko Soršak s predstavniki različnih organizacij, ki delujejo na letališču, odločili sklicati zbor krajanov, kjer so izrazili kup skrbi, ki jih povzroča pat situacija letališča.
"Populistični odgovori so odveč"
Potem ko je dosedanji najemnik januarja odpovedal najemno pogodbo, je dolžan še šest mesecev upravljati letališče. Spomnimo, SHS Aviation je sklenitev nove najemne pogodbe pogojeval s sprejetjem državnega prostorskega načrta za podaljšanje letališke steze in širitev letališča z drugimi objekti tako, da bi letališče omogočalo medcelinske lete. Pri tem pa je pobudnik sprejetja načrta, torej ministrstvo za infrastrukturo, naletel na velik odpor ljudi, ki živijo v okolici letališča.


"Smo pomembno letališče"
Tone Bračko, vodja prometa pri Aerodromu Maribor, je poudaril, da kljub trenutno nizkim številkam potnikov letališča to opravlja veliko pomembnih nalog, med drugim je alternativno letališče za Adrio Airways, Austrian Airlines in druge družbe, letališče omogoča frekvenco 600.000 potnikov letno: "Menimo, da smo pomembno regijsko letališče, in želimo obratovati. A ministrstvo za infrastrukturo še doslej ni povedalo, kako naprej." Bračko je tudi primerjal mariborsko letališče s portoroškim. Prvo je v zadnjih desetih letih prepeljalo več kot 117.000 potnikov, je v celoti v državni lasti in zaposluje 32 ljudi, drugo šteje 1500 komercialnih potnikov, zaposluje 12 ljudi in v njem je država manjšinski lastnik, kljub temu pa je državno pomoč dobilo obalno letališče, je izpostavil Bračko.
- Decembra leta 2016 SHS Aviation od Delavske hranilnice kupi Aerodrom Maribor, 3. marca naslednje leto prevzame letališče v najem.
- Novembra 2017 podjetje SHS Aviation podpiše 660 milijonov evrov težko pogodbo s China State Construction Engineering Corporation za prenovo in podaljšanje steze.
- Peter Gašperšič, takratni minister za infrastrukturo, napove sprejetje DPN za širitev letališča za marec 2018.
- Januarja 2019 SHS Aviation odpove najemno pogodbo za mariborsko letališče.
- Letališče zaposluje 32 ljudi.
- Možni scenariji za letališče Edvarda Rusjana: nova oddaja letališča v najem, podelitev koncesije, zaprtje in začetek prodaje letališča.
Pomagali že več kot 380 ljudem
Toda letališče je obenem tudi baza za helikoptersko nujno medicinsko pomoč. Trenutno reševalci letijo z vojaškimi helikopterji in piloti, a po dolgih desetih letih, ko je severovzhod države čakal na to službo, medtem ko so s helikopterji z Brnika reševali državljane na zahodu, se je izkazalo, kako zelo nujna je ta pomoč. "Seveda smo vpeti v letališko infrastrukturo - tukaj sta hangar za shranjevanje plovila in prostor za posadko. Če bi letališče zaprli, bi bili primorani iskati novo lokacijo, kar bi najverjetneje ogrozilo službo helikopterske nujne medicinske pomoči, ki reši marsikatero življenje ali prepreči hudo invalidnost," pravi Štefan Mally, vodja službe nujne medicinske pomoči pri Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor. V dveh letih, odkar je helikopterska pomoč vzpostavljena tudi na vzhodu države, so "zračne enote" pomagale 380 ljudem.
O Rusjanu pred časom s Turki
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek temo mariborskega letališča odpira tudi na poteh v tujini. Tako je bilo pred časom na bilateralnih pogovorih s turškim ministrom za promet. "Turškemu kolegu je predstavila možnost, da bi Turkish Airlines uporabljal tudi štajersko letališče. Povedala mu je, da je letališče skladno s predpisi in standardi Mednarodne organizacije civilnega letalstva (ICAO) in razpolaga z veljavnim obratovalnim dovoljenjem. Ministra je pozvala, naj priložnosti predstavi tudi vodstvu turškega nacionalnega letalskega prevoznika. O tem, da bi se ta odločil leteti tudi iz Maribora in da bi turška stran prevzela tudi upravljanje letališča, pa je zelo preuranjeno govoriti," so za Večer že pred časom pojasnili na infrastrukturnem ministrstvu. (mst)






