


Javni medobčinski stanovanjski sklad (JMSS) Maribor je leto 2018 sklenil s kar 1,25 milijona evrov presežka prihodkov nad odhodki, kar je najboljši rezultat v zadnjih letih. Dolgoletna direktorica sklada Tanja Vindiš Furman pojasni, da težko govorimo o dobičku, saj je sklad neprofitna organizacija, zraven tega je presežek prihodkov predvsem posledica dejstva, da se lani ni začela načrtovana investicija v energetsko prenovo večstanovanjskih stavb v Engelsovi ulici. Stanovanjski sklad, ki je v lasti občin Maribor, Duplek, Rače-Fram, Hoče-Slivnica, Miklavž na Dravskem polju in Starše, v zadnjih letih nasploh ni izvajal večjih investicij, zadnja je bila gradnja blokov v Preradovičevi ulici leta 2007. Zakaj, glede na naraščajoče število prosilcev za najem neprofitnih stanovanj na eni strani in konstantno padanje števila stanovanj v njihovi lasti, smo se pogovarjali z direktorico Tanjo Vindiš Furman.

Financirajo se zgolj iz najemnin
"Želim si, da bi dobili stalni vir financiranja. Ves čas nas sprašujejo, koliko stanovanj boste namenili za mlade, koliko stanovanj boste namenili za starejše, mi pa smo primorani prodajati lastna stanovanja, saj pobrane najemnine komajda zadoščajo za redne stroške, zmanjka pa denarja za investicijsko vzdrževanje obstoječega stanovanjskega fonda in nove investicije. Zraven tega je stanovanjski fond že zelo star in je vanj treba vlagati vedno več denarja," direktorica JMSS Maribor pojasni, da okvire njihovega delovanja v največji meri določijo lastniki, torej občine.

Pomembna projekta Stanovanjskega sklada RS
Pritisk na pomanjkanje najemnih stanovanj bodo nekoliko ublažile številne gradnje stanovanjskih sosesk v Mariboru, za ranljivejše skupine prebivalcev pa bosta pomembna predvsem projekta Stanovanjskega sklada RS na Studencih in Pobrežju. Investicija Pod Pekrsko gorco, ki predvideva gradnjo blokov s 400 stanovanji in je ocenjena na 46 milijonov evrov, naj bi se zaključila konec leta 2021. Med letoma 2022 in 2024 pa naj bi republiški stanovanjski sklad dokončal še 50 milijonov evrov vreden projekt Novo Pobrežje, ki predvideva gradnjo blokov s približno 500 stanovanji.
Investicijski pospešek 2019-2020
JMSS Maribor naj bi letos vendarle izvedel več investicij, direktorica pravi, da zaradi dveh razlogov: nekatere so končno dozorele v fazo realizacije, pospešek pa so projekti dobili tudi z izvolitvijo novega župana Saša Arsenoviča. Tako bo mestni svet na četrtkovi seji obravnaval kar nekaj gradiv, ki jih je pripravil stanovanjski sklad. Med večjimi investicijami velja izpostaviti že omenjeno energetsko obnovo objekta Engelsova 42-52 v vrednosti 1,4 milijona evrov.
Sedež sklada bi preselili v Orožnovo
Javni medobčinski stanovanjski sklad mariborski občini plačuje okrog 20 tisoč evrov na leto za najem prostorov na Grajskem trgu. Zato so pri skladu pripravili predlog, da bi obnovili že več let prazen objekt v Orožnovi 7, ki je varovan kot spomenik lokalnega pomena. Ocenjena vrednost investicije je okrog 895 tisoč evrov. "Naša hiša v Orožnovi ulici v središču Maribora propada, zato smo predlagali obnovo, po kateri bi tja preselili sedež stanovanjskega sklada. Novi prostori bi bili bolj dostopni tudi invalidom in mamicam v vozički," pojasni Tanja Vindiš Furman.
Cilji za leto 2019
- Oddaja v najem okvirno 50 neprofitnih stanovanj.
- Prodaja za okvirno 300 tisoč evrov nepremičnin, ki so zaradi tehnične neprimernosti neekonomične za obnovo.
- Nakup šestih stanovanj v skupni vrednosti 550 tisoč evrov.
- Izvedba celovite rekonstrukcije objekta na Šentiljski cesti v vrednosti 582 tisoč evrov.
- Začetek izvedbe energetske obnove objekta Engelsova v vrednosti 1,4 milijona evrov.
- Izvedba energetske prenove stavbe v Panonski ulici v vrednosti 539 tisoč evrov.

Za večji projekt več posluha politike
Ker se večina projektov načrtuje s financiranjem JMSS Maribor, smo Tanjo Vindiš Furman vprašali, ali ima sklad za to dovolj denarja. Direktorica je pojasnila, da bodo investicije financirali s presežkom prihodkov v preteklem letu, zraven tega imajo na fiduciarnem računu notarja deponiranih 691 tisoč evrov od kupnine prodanega stavbnega zemljišča ob Kamenškovi ulici. Investicijsko intenzivno leto 2019 bo zahtevalo visokih 6,3 milijona evrov odhodkov, ki bo pomenil izgubo 410 tisoč evrov ob koncu leta, če se bodo mestni svetniki strinjali s poslovnofinančnim načrtom.
"Primorani smo prodajati lastna stanovanja, saj pobrane najemnine komajda zadoščajo za redne stroške"
Kralji ulice izboljšali razmere v Preradovičevi
JMSS Maribor je v začetku leta 2017 začel aktivno sodelovati z Društvom za pomoč in samopomoč brezdomcev Kralji ulice. V društvu nudijo podporo posameznikom in družinam, ki jim grozi deložacija zaradi neplačevanja, neprimerne rabe stanovanja, konfliktov s sosedi ... Del dela poteka v skupnostnem prostoru v Preradovičevi ulici, kjer je kompleks neprofitnih stanovanj na Poljanah, del pa zajema tudi terensko podporo. V sodelovanju s stanovanjskim skladom so preprečili nekaj deložacij in več ljudem omogočili, da so obdržali bivališče. Direktorica JMSS Maribor Tanja Vindiš Furman je s sodelovanjem zelo zadovoljna, saj je to po njenem mnenju pripomoglo k večji plačilni disciplini najemnikov in večji urejenosti soseske v Preradovičevi ulici.
Aljoša Peršak





