
V Mariboru še kar ni poskrbljeno za ženske, ki so imele izbrano ginekologinjo Sabrino Bušat. Ta je jeseni lani vrnila občini svojo koncesijo. Razložila je, da je to storila zaradi preobremenjenosti. Imela je okoli 6500 opredeljenih pacientk in tudi po 40 obravnav dnevno, več let pa ji ni uspelo najti dodatnega ginekologa za pomoč v ambulanti, je povedala ob vrnitvi koncesije. Čeprav je koncesijo vrnila že oktobra lani, so razpis za novega koncesionarja ali koncesionarko na občini objavili šele februarja letos, pa še ta ni bil uspešen. Obe ponudbi sta bili namreč nepopolni. Novega razpisa nato še kar niso objavili.
Medtem je minil tudi odpovedni rok nekdanje koncesionarke, ki od 1. maja dalje v ambulanti v Ljubljanski ulici 9 deluje le še kot zasebna ginekologinja. Povedala nam je, da je del njenih pacientk odšel v Zdravstveni dom Maribor, kjer sta še dve ginekologinji, ki lahko sprejemata nove pacientke. Nekatere pa, da še čakajo na njeno naslednico, ki bi delovala na koncesijo. Kot nalaga zakon, je Bušatova vse kartoteke odnesla v zdravstveni dom, kjer jih hranijo do razpleta situacije oziroma dokler si posamezna pacientka ne izbere novega osebnega ginekologa ali ginekologinje.

Zakaj na občini ne objavijo novega razpisa in kdaj ga nameravajo objaviti, nam niso pojasnili. "Postopek je trenutno še v teku, zadevo rešujemo ter iščemo rešitve v okviru zakonskih možnosti," so le skopo odgovorili. Po naših podatkih naj bi se na razpis prijavila ginekologinja Maja Ivanišević Franić, ki pa naj ne bi imela urejenih ustreznih prostorov v Mariboru (deluje v zasebni ordinaciji v Rogaški Slatini), ter podjetje Julius, ki ginekoloških storitev sploh ne ponuja. Spomnimo, to podjetje se je pred leti že prijavljalo tudi na razpis za koncesijo iz družinske medicine in jo tudi prejelo, nato pa mu jo je občina odvzela, ker mu ni uspelo zagotoviti izvajalca. Na občini so poskušali pregovoriti ginekologinjo Bušat, da bi še podaljšala svojo koncesijsko pogodbo, vendar šele tik pred potekom njene pogodbe.


Glede na zakon mora občina program koncesije najprej ponuditi lokalnemu javnemu izvajalcu. Vendar pa Zdravstveni dom Maribor tega programa ne zmore prevzeti, saj so lani od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije že dobili odobren dodatni program, še preden je Bušatova odpovedala koncesijo. Lani sta tako k njim prišli dve specialistki iz Makedonije in Bosne, ki še imata prosta mesta. V Mariboru je po grobi oceni okoli 10.000 žensk, starejših od 13 let, brez izbranega ginekologa.
Jana Juvan








