Kdo bo prevzel 6500 pacientk? Maribor še vedno čaka na novega ginekologa

Jana Juvan Jana Juvan
27.06.2026 02:00

Osem mesecev po vrnitvi koncesije ginekologinje Sabrine Bušat je brez rešitve še vedno več tisoč pacientk. Zakaj nov razpis za koncesijo še vedno ni objavljen?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prvi razpis za novega koncesionarja je propadel, novega pa občina še ni objavila.
Andrej Petelinšek

V Mariboru še kar ni poskrbljeno za ženske, ki so imele izbrano ginekologinjo Sabrino Bušat. Ta je jeseni lani vrnila občini svojo koncesijo. Razložila je, da je to storila zaradi preobremenjenosti. Imela je okoli 6500 opredeljenih pacientk in tudi po 40 obravnav dnevno, več let pa ji ni uspelo najti dodatnega ginekologa za pomoč v ambulanti, je povedala ob vrnitvi koncesije. Čeprav je koncesijo vrnila že oktobra lani, so razpis za novega koncesionarja ali koncesionarko na občini objavili šele februarja letos, pa še ta ni bil uspešen. Obe ponudbi sta bili namreč nepopolni. Novega razpisa nato še kar niso objavili. 

(FOTO) V Mariboru izmerili več kot 50 stopinj. Kaj je še razkrila termokamera?

Medtem je minil tudi odpovedni rok nekdanje koncesionarke, ki od 1. maja dalje v ambulanti v Ljubljanski ulici 9 deluje le še kot zasebna ginekologinja. Povedala nam je, da je del njenih pacientk odšel v Zdravstveni dom Maribor, kjer sta še dve ginekologinji, ki lahko sprejemata nove pacientke. Nekatere pa, da še čakajo na njeno naslednico, ki bi delovala na koncesijo. Kot nalaga zakon, je Bušatova vse kartoteke odnesla v zdravstveni dom, kjer jih hranijo do razpleta situacije oziroma dokler si posamezna pacientka ne izbere novega osebnega ginekologa ali ginekologinje.

V ambulanti v Ljubljanski ulici 9 od 1. maja potekajo le še samoplačniške ginekološke storitve. 
Sašo Bizjak

Zakaj na občini ne objavijo novega razpisa in kdaj ga nameravajo objaviti, nam niso pojasnili. "Postopek je trenutno še v teku, zadevo rešujemo ter iščemo rešitve v okviru zakonskih možnosti," so le skopo odgovorili. Po naših podatkih naj bi se na razpis prijavila ginekologinja Maja Ivanišević Franić, ki pa naj ne bi imela urejenih ustreznih prostorov v Mariboru (deluje v zasebni ordinaciji v Rogaški Slatini), ter podjetje Julius, ki ginekoloških storitev sploh ne ponuja. Spomnimo, to podjetje se je pred leti že prijavljalo tudi na razpis za koncesijo iz družinske medicine in jo tudi prejelo, nato pa mu jo je občina odvzela, ker mu ni uspelo zagotoviti izvajalca. Na občini so poskušali pregovoriti ginekologinjo Bušat, da bi še podaljšala svojo koncesijsko pogodbo, vendar šele tik pred potekom njene pogodbe. 

Nekdanja koncesionarka je imela okoli 6500 opredeljenih pacientk in tudi do 40 obravnav na dan. 
Andrej Petelinšek
Kartoteke nekdanjih pacientk hranijo v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor. 
Andrej Petelinšek

Glede na zakon mora občina program koncesije najprej ponuditi lokalnemu javnemu izvajalcu. Vendar pa Zdravstveni dom Maribor tega programa ne zmore prevzeti, saj so lani od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije že dobili odobren dodatni program, še preden je Bušatova odpovedala koncesijo. Lani sta tako k njim prišli dve specialistki iz Makedonije in Bosne, ki še imata prosta mesta. V Mariboru je po grobi oceni okoli 10.000 žensk, starejših od 13 let, brez izbranega ginekologa.  

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

povezani prispevki

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta