Išče se vizija

Barbara Bradač Barbara Bradač
11.01.2019 16:51
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Tržnica je del urbanega mesta, spada v mesto, v njegovo središče. Ko gremo v druga mesta, vedno ob znamenitostih zavijemo tudi na tržnico. Čeprav imajo mesta velike in male tržnice, je ena in edina osrednja tržnica, ki diha drugače. Tam spoznaš prebivalce takšne, kot so.
Pa v Mariboru? Osrednja tržnica na Vodnikovem trgu živi predvsem ob sobotah, med tednom životari. V nedeljo ni veliko bolje. Jasno je, da je objekt, natančneje stavbna pravica, v zasebnih rokah. Le plato zelene tržnice je občinski. Torej Maribor nima osnove, na katerem bi sploh lahko gradil zgodbo tržnice. Kako je odvisen od zasebnega lastnika, se je izkazalo, ko je lastnica odpovedala najemno pogodbo za mesno-mlečni paviljon. Snaga, ki ima koncesijo za tržnično dejavnost v mariborski občini, namreč dober mesec pred lokalnimi volitvami ni pristala na zvišanje najemnine, ki je bila zanje tudi nesprejemljiva, saj nekateri uporabniki že sedanjo težko plačujejo. Lastnica je potem najemno pogodbo sodno odpovedala. Pravi, da objekt, kot je, ni nikomur v ponos - niti občini niti najemnikom oz. ponudnikom storitev, še najmanj pa je v zadovoljstvo kupcev, ki si zaslužijo varno, čisto in urejeno tržnico. S tem se lahko strinjamo. Ker semenarna ni ustrezala njenim estetskim kriterijem, je tudi njim odpovedala najemno pogodbo, čeprav je bila takšna trgovina tam, kjer je, že v času, ko je kupila stavbno pravico.


Ali bo lastnica z novimi najemniki in verjetno boljšimi najemninami izboljšala objekt, ne vemo. Dejstvo pa je, da se z direktorjem Snage ni želela sestati. Niti odgovorila ni na njegovo povabilo. Tako se tudi težko pogovarjajo o morebitnem nadaljnjem sodelovanju, kot do konca letošnjega novembra, ko se izteče najem paviljona. Včeraj naj bi bila v Mariboru. Z županom se ni sestala. Da naj bi imela interes, da želi upravljati tudi z zeleno tržnico na Vodnikovem trgu, smo slišali. Če bi uredila tržnico, pripeljala kupce, potem bi prodajalci vzdržali tudi višje najemnine, iz neekonomskih vzgibov se tega projekta verjetno ne bi lotila.
Občina veliko možnosti razpolaganja s tem prostorom na Vodnikovem trgu zdaj nima. Brez mesno-mlečnega paviljona tržnica na tej lokaciji nima smisla. Samo po sadje in zelenjavo ne bo hodil nihče. Potem je bolj smiselno razmišljati o novi lokaciji, z vso potrebno infrastrukturo, prijazno uporabnikom, kupcem in prodajalcem, tudi z avtobusnim dostopom, morebiti bi lahko omogočili izposojo koles s košaricami - in tako bi tudi kmetom omogočili pogoje, da bodo pridelke prodali in tako ohranjali kmetijstvo v zaledju. In predvsem ustvariti tržnico z vizijo, dušo, prireditvami in z življenjem. Ustvariti razloge, da bodo ljudje z veseljem prišli na tržnico, da se bodo tam srečali, šli na pijačo in kaj pojedli. Ampak ne na hitro, potem je brez zveze, kajti rezultat vidimo danes.

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta