Po besedah župana Mostarja Maria Kordića obstaja sum, da je bil požar podtaknjen. V preiskavi zato sodelujeta tudi policija in tožilstvo.
Po zasedanju mestnega kriznega štaba je Kordić poudaril, da po ocenah policije na odlagališču ni mogel sam od sebe znova izbruhniti požar, saj so pogorišče vso noč nadzirali gasilci, tokrat pa so gorele avtomobilske gume. Zato sumijo, da je bil požar podtaknjen. Ocenil je, da so razmere težke, opozoril pa, da prihaja do politizacije primera, medtem ko prebivalci trpijo, poročajo hrvaški mediji.
Požar je v deponiji Uborak blizu Mostarja izbruhnil v ponedeljek dopoldne, ko je zajel tudi skladišče ter objekte in stroje za recikliranje. Žrtev ni zahteval, saj so zaposlene pravočasno evakuirali. Gasilci so ob pomoči vojske do torka nato požar spravili pod nadzor, danes je znova zagorelo. Na kraju so vse razpoložljive gasilske enote, ki skušajo zajeziti širjenje požara proti stanovanjskim hišam v bližini. Okoliške prebivalce so medtem danes evakuirali. Na videoposnetku, ki ga je objavil portal N1 BiH, je videti gost dim in ogenj, ki kljub prizadevanjem gasilcev še vedno mestoma gori.
V Motarju, ki leži v kotlini, so zaradi požara v torek zabeležili veliko onesnaženost zraka, enako pa je tudi danes, ko je mesto znova prekril gost dim. Indeks kakovosti zraka je po podatkih švicarskega podjetja IQAir danes okoli 160, potem ko je bil v torek 210. V obeh primerih kaže, da zrak ni zdrav oziroma je zelo nezdrav, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Na tej deponiji je sicer gorelo tudi minuli ponedeljek, medtem ko je zaradi političnih nesoglasij odvoz odpadkov že več tednov otežen, ulice Mostarja pa so polne smeti. Deponija sicer več ne zadošča potrebam že od 80. let prejšnjega stoletja. Od takrat se vrstijo številni problemi, pa tudi manjši požari.










