
Pretep dveh oseb v otroškem parku v samem središču Zagreba je močno razburil javnost. Dogodek se je zgodil sredi belega dne, ko so se na igralih igrali otroci. Ena od obiskovalk parka je opazila, da sta vpletena vidno pijana in pod vplivom drog, zato je nemudoma poklicala policijo, poroča Večernji list.
Svojo izkušnjo je Zagrebčanka delila na spletnem forumu Reddit, kjer je njena objava sprožila plaz odzivov. Kot je pojasnila, je dežurnemu policistu povedala, da bi morale patrulje pogosteje obiskovati parke v središču mesta. Obiskovalci namreč redno opažajo odvržene igle, razbite steklenice in skupine pijanih ter drogiranih posameznikov. V pogovoru je poudarila, da se takšne nevarne situacije dogajajo prepogosto. Policist ji je na to odrezavo odgovoril: "Gospa, ali sploh veste, koliko parkov imamo v mestu?"
Takšen odziv je žensko šokiral. Prepričana je, da bi morali ljudje tovrstne dogodke vztrajno prijavljati in ne zgolj obračati glave. Njena zgodba je odprla široko razpravo o varnosti v hrvaški prestolnici in prisotnosti organov pregona na ulicah. Številni meščani so v komentarjih pritrdili, da policistov na ulicah in v soseskah skorajda ne vidijo več. Nekateri so izpostavili, da peš patrulje, ki so včasih ljudem vlivale občutek varnosti, danes sploh ne obstajajo več.
Kronično pomanjkanje kadra in prazne obljube
Kljub ogorčenju so se našli tudi tisti, ki so stopili v bran policiji. Opozorili so na velik sistemski problem, s katerim se soočajo organi pregona. Policisti imajo namreč v Zagrebu polne roke dela od prve minute izmene do konca dneva. Dela imajo preveč, ljudi pa premalo. Nekdanji policisti v soseskah, ki so poznali prebivalce in skrbeli za red, so danes prava redkost prav zaradi hudega pomanjkanja kadra.
Zgodba iz parka pa ima še en zaskrbljujoč zaključek. Avtorica objave je kasneje razkrila pogovor s sosedo, ki živi neposredno nasproti parka. Ta ji je zaupala, da policijska patrulja na kraj dogodka sploh ni prišla. Občani opozarjajo, da vsi dobro vedo, v katerih parkih se zbirajo problematične skupine, a nihče ne ukrepa. Prepričani so, da bi že občasna prisotnost policije situacijo popolnoma spremenila in zagotovila mirnejše okolje za otroke.











