
Slovenska moška odbojkarska reprezentanca, ki že šestič nastopa v ligi narodov, bo od srede do nedelje igrala drugi turnir v tej ligi. Po treh tesnih zmagah in porazu na prvem turnirju v Linjiju na Kitajskem - naši fantje so s po 3:2 premagali Kitajsko, Poljsko in Kubo in z 1:3 izgubili z Japonsko - bodo pred domačimi navijači v Stožicah skušali izboljšati točkovni izkupiček, s katerim so na lestvici trenutno šesti. A jih čakajo izjemno zahtevni tekmeci. Spopadli se bodo namreč z Italijani, vodilno reprezentanco na lestvici Fivb, Brazilci, ki so na lestvici tretji, desetimi Bolgari in enajstimi Kanadčani. Po prvih turnirjih so med tekmeci Slovencev v Stožicah na lestvici 18 reprezentanc na vrhu Brazilci, Italijani so tretji, Bolgari deveti in Kanadčani trinajsti.

Splošna ugotovitev vodstva naše reprezentance po prvem turnirju je bila, da je bil rezultatsko uspešen, a da je bilo v igri preveč nihanj. "Nismo igrali dobro, a smo se vrnili s pričakovanimi rezultati. Na Kitajsko smo odpotovali z mislijo, da lahko tekmujemo s Kitajsko in Kubo, nato smo dobili priložnost premagati tudi Poljsko, kar smo storili z našo najboljšo tekmo na turnirju. Obžalujemo zadnjo tekmo z Japonsko, na kateri nismo igrali najbolje, kar je posledica tekme proti Kubi, v kateri smo porabili veliko energije. Vesel sem rezultatov, nisem pa zadovoljen z ravnijo igre, imeli smo veliko vzponov in padcev," je pojasnil italijanski strokovnjak na slovenski klopi Fabio Soli. "Na treningih pred turnirjem v Stožicah smo skušali izboljšati igro v nekaterih prvinah z željo, da bi bilo na turnirju čim manj nihanj. V Ljubljani bodo tekmeci še bolj zahtevni, kot so bili na Kitajskem. Verjetno bo to zame najtežji turnir v ligi narodov. Čakajo nas trije zelo zahtevni tekmeci, tudi četrti, Kanada, bo zelo visoka ovira. Misliti moramo le na prvo tekmo, izkoristiti moramo bučno pomoč navijačev in izvleči energijo iz Stožic, da pokažemo najboljšo igro na parketu," je dodal selektor.

"Zagotovo bo turnir močnejši kot na Kitajskem. Igramo z nekaj velesilami, ki ne bodo pustile veliko prostora za napake. Potreben bo podoben slog odbojke, kot smo si ga želeli proti Japonski, a nam ni uspelo v celoti, da si ne privoščimo preveč napak in da bo v igri čim več vzponov in čim manj padcev. Domače občinstvo nas vedno zelo dvigne. Počutimo se domače, ker smo v stožiški dvorani že dolga leta. Želim, da bi se v Stožicah zbralo čim več navijačev, da skupaj z njimi spet ustvarimo čarobno vzdušje," je povedal Jan Kozamernik. Podobne misli so prevevale Tončka Šterna. "Navijači so vsako leto naš sedmi igralec. Dajo nam dodatno energijo in moč. Upam, da bo tudi tokrat na tribunah množica gledalcev, da skupaj z njimi poskrbimo za spektakel. Naše tekmice bodo same odbojkarske velesile, kar bi vsekakor moral biti magnet za privržence odbojke, da napolnijo Stožice."

Naj dodamo, da se bo ob robu turnirja v Stožicah Odbojkarska zveza Slovenije poklonila legendama slovenske reprezentance, Mitji Gaspariniju in Dejanu Vinčiću. Njuna dresa s številkama 6 in 9 bodo dvignili pod strop dvorane.
Razpored tekem Slovenije v Stožicah - vse se bodo začele ob 20.30; sreda: Slovenija - Kanada; četrtek: Slovenija - Bolgarija; sobota: Slovenija - Brazilija; nedelja: Slovenija - Italija.
Slovenke že uvrščene na EP
Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca si je z dobrimi predstavami v evropski ligi, v kateri je na šestih tekmah nanizala šest zmag, že zagotovila uvrstitev na evropsko prvenstvo 2028. Slovenke si skozi evropsko ligo skušajo zagotoviti tudi zgodovinski nastop v elitni ligi narodov, saj so se na lestvici FIVB po zmagi na zadnji tekmi proti Severni Makedoniji povzpele na 18. mesto, ki zadnje zagotavlja uvrstitev v elitno ligo narodov.
Zmago Gomzi





