Zaposlovanje v javnem sektorju: Bi moralo biti vezano na gospodarskega? Ministrstvo odgovarja ...

Zo. M.
24.06.2026 10:42

V gospodarstvu odpuščanja, v javnem sektorju zaposlovanja in avtomatska napredovanja: je že napočil čas, da bi se zaposlovanje v javnem sektorju navezovalo na zaposlovanje v gospodarstvu?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V javnosti se pogosto ustvarja vtis, da je javni sektor privilegiran v primerjavi z zasebnim. 
Foto: Robert Balen

Medtem ko je v zadnjem času marsikdo v gospodarstvu občutil, kako je izgubiti službo, v javnem sektorju na vsakega pol leta sledi avtomatsko napredovanje, tudi sicer pa se število zaposlenih v njem vseskozi povečuje, posledično je masa plač na rekordni ravni. 

SURS

Posledično je že tudi s strani - recimo temu zaskrbljene - državljanke na vlado romala pobuda, da bi bile nove zaposlitve v javnem sektorju omejene na nove zaposlitve v gospodarstvu, sicer "bo imelo negospodarno in politično kadrovanje katastrofalne posledice."

A predlog, ki izhaja iz želje  po odgovornem upravljanju javnih financ in uravnoteženem razmerju med številom zaposlenih v zasebnem in javnem sektorju, je na ministrstvu za notranje zadeve in javno upravo naletel na gluha ušesa: "Zaposlovanje v javnem sektorju in gospodarstvu temelji na različnih potrebah in ciljih, zato neposredna vezava zaposlovanja v javnem sektorju na gibanje zaposlenosti v gospodarstvu ni primerna."

(DOSJE) Kako se je povečalo število zaposlenih v javnem sektorju in kako rastejo plače

Kaj so s tem na ministrstvu sploh mislili? "Naloga javnega sektorja je zagotavljanje javnih storitev in izvajanje zakonsko določenih nalog države, občin in javnih institucij. Potrebe po zaposlenih v zdravstvu, socialnem varstvu, vzgoji in izobraževanju, varnosti, pravosodju ter drugih javnih službah so odvisne predvsem od potreb prebivalstva, zakonskih obveznosti države in organizacije posameznih sistemov, ne pa neposredno od gibanja zaposlenosti v gospodarstvu," pojasnjujejo: "V obdobjih gospodarskega upočasnjevanja ali kriz se lahko potrebe po nekaterih javnih storitvah celo povečajo. Tako se lahko povečajo potrebe po zdravstvenih storitvah, socialnih transferjih, zaposlitveni podpori, inšpekcijskih nadzorih ali drugih nalogah države. V takšnih primerih bi avtomatično zmanjševanje števila zaposlenih v javnem sektorju lahko negativno vplivalo na dostopnost in kakovost storitev za prebivalce."

Pri tem na ministrstvu opozarjajo na pavšalne ugotovitve, ki včasih zaokrožijo po javnosti, o nesorazmerju pri zaposlovanju v javnem in zasebnem sektorju: "V zadnjih 10 letih (od 2015 do 2025) se je število zaposlenih v javnem sektorju povečalo za 28.134 oseb oziroma 16,8 odstotka, pri tem dodajamo, da se je v tem času oziroma od leta 2015 do 2024, število delovno aktivnih prebivalcev v Republiki Sloveniji zvišalo za 134.795 oseb." Pri tem dodajajo, da je bilo v tem času v javnem sektorju največ novih zaposlitev na področju zdravstva (8944 novih zaposlenih, 26-odstotno povišanje), socialnega varstva (2597 novih zaposlenih, 21-odstotno povišanje) ter vzgoje in izobraževanja (12.231 novih zaposlenih, 19-odstotno povišanje). "Število zaposlenih se je večinoma povečalo v javnih zavodih, kar pomeni, da je zaposlovanje v javnem sektorju usmerjeno predvsem v storitveni del javnega sektorja, kar odraža spremenjeno strukturo potreb prebivalstva," zaključujejo na ministrstvu. 

Želite dostop do Večerovih digitalnih vsebin?
Izberite digitalni paket po vaših željah in si zagotovite dostop do spletnih vsebin na vecer.com že za 1,49 €
Želim dostop

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta