
Levi ali desni, vseeno je, vsakič gledamo isto zgodbo: tik pred koncem mandata vladajoče garniture na veliko zaposlujejo. Na novo vlado je tako že romal predlog državljana, da bi se takšna praksa ukinila. "Predlagam prepoved zaposlovanja v javnem sektorju v času od razpisa volitev v državni zbor do začetka mandata nove vlade. Prepoved bi se nanašala na nove oziroma dodatne zaposlitve ter zaposlitve na zaupanje v tem vmesnem času. Izjeme bi lahko veljale za zaposlitve, ki bi nadomestile npr. delavca, ki je odšel v pokoj," se glasi pobuda državljana, ki je sit tega, da vlade pred koncem mandata "po vezah in strankarskem ključu na veliko zaposlujejo svoje kadre."
Na idejo se je že odzvalo na novo formirano ministrstvo za notranje zadeve in javno upravo. In ne boste presenečeni, da je predlog - zavrglo. "Popolna prepoved zaposlovanja v obdobju od razpisa volitev do začetka mandata nove vlade bi lahko povzročila težave pri zagotavljanju nemotenega delovanja javnih storitev," so prepričani na ministrstvu.
Ob tem razlagajo, da v času v času od konstituiranja novega državnega zbora do imenovanja nove vlade velja poseben režim, ko vlade opravljajo t.i. tekoče posle, o katerih se je opredelilo tudi vrhovno sodišče. "V času opravljanja tekočih poslov vlada oziroma minister sprejema le nujne odločitve, ne začenja novih večjih ali politično pomembnih aktivnosti ter ne sprejema dokončnih političnih odločitev, razen kadar so te nujno potrebne za delovanje države. Obdobje opravljanja tekočih poslov zato ne pomeni, da redno delo vlade, ministrstev in drugih državnih organov zastane, temveč da morajo ti še naprej zagotavljati nemoteno delovanje države in javnih sistemov. Pri presoji posameznih kadrovskih odločitev je zato treba upoštevati predvsem, ali so te nujne za zagotavljanje kontinuiranega delovanja državnih organov, javnih služb in drugih organizacij, za katere je odgovorna država. Glede na navedeno bi splošna prepoved zaposlovanja v javnem sektorju v obdobju od razpisa volitev do začetka mandata nove vlade lahko otežila zagotavljanje nemotenega izvajanja javnih nalog in storitev ter posegla v izvajanje že sprejetih kadrovskih načrtov," so še prepričani na ministrstvu.





